Karel Hvížďala: TGM a nedůstojná tradice volby prezidenta

Karel Hvížďala: Od vzniku republiky celému světu signalizujeme, že demokratické procedury neovládáme - Foto: Radko Kubičko

Karel Hvížďala: Od vzniku republiky celému světu signalizujeme, že demokratické procedury neovládámeFoto: Radko Kubičko

Před 80 lety zemřel Tomáš Garrigue Masaryk a bez jednoho roku před sto lety se stal prvním československým prezidentem.

Vzhledem k tomu, že se blíží datum další volby prezidenta České republiky, připomeňme si, že s těmito volbami máme již od samého počátku naší samostatnosti potíže.  

Už první volba Tomáše Garrigue Masaryka, kterého volilo tzv. Revoluční národní shromáždění, v němž zasedalo i 40 zástupců ze Slovenska, byla problematická. Historická schůze v pražské Sněmovní ulici, kde dnes zasedá Sněmovna, začala v 11 hodin 40 minut.  

Začátek byl naplánován tak, aby v okamžiku vyhlášení výsledků volby se rozezněly po celé Praze zvony. Potíž byla v tom, že vlak ze Slovenska měl zpoždění, takže volby se nezúčastnili Slováci. Kvůli tomu někteří právníci považují volbu za neplatnou, nebo i my laici ji můžeme považovat minimálně za neuctivou vůči Slovákům.  

Busta prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka před základní školou T. G. Masaryka v českobudějovickém Novém Vrátě - Foto:  ČTK, Václav Pancer

Možná že právě proto někteří slovenští politici se již tehdy na nás rozzlobili a začali hovořit o tom, že Československo je jen prozatímní státní útvar. 

Úřad prezidenta a způsob volby 

Druhá volba proběhla po řádných parlamentních volbách v roce 1920 a rovněž se neuskutečnila hladce. Proti Masarykovi se šikovala fronta největší menšiny, a to německé, která nepokládala Československo za svoji vlast. 

Druhá volba proběhla po řádných parlamentních volbách v roce 1920 a rovněž se neuskutečnila hladce - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Druhá volba proběhla po řádných parlamentních volbách v roce 1920 a rovněž se neuskutečnila hladceFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Na požadavky českých Němců odtrhnout velká nejen pohraniční území od ČSR reagoval Edvard Beneš návrhem nárokovat si část Vídně s českou a slovenskou menšinou. Masaryk byl nakonec zvolen. 

Třetí volba proběhla v roce 1927. Tehdy Masaryk chtěl do funkce prosadit Edvarda Beneše, ale když se ukázalo, že jeho volba by byla neprůchodná, změnila se rétorika hradních příznivců a o 77letém prezidentovi se začalo hovořit jako o muži plném síly a elánu. Tehdy Masaryk trval na tom, že musí být zvolen všemi stranami, které později budou zastoupeny ve vládě, protože chtěl být silným reprezentantem státu.  

TGM byl opět zvolen, ale tzv. bílými lístky se proti němu vyslovili nejen němečtí nacionalisté, ale i dvě vládní strany: Kramářovi národní demokraté a Hlinkovi Luďáci. Navíc někteří Rusíni požadovali autonomii pro Podkarpatskou Rus, jak to bylo sepsáno v mírové smlouvě ze St. Germain. 

Tomáš Garrigue Masaryk v roce 1910 jako říšský poslanec ve Vídni - Foto:  Archiv Muzea TGM Rakovník

Tomáš Garrigue Masaryk v roce 1910 jako říšský poslanec ve VídniFoto:  Archiv Muzea TGM Rakovník

Teprve další volba v roce 1934 byla manifestační kvůli fašistickému ohrožení a v ní dostal Masaryk 73 procent hlasů. To už byl ale prezident po mrtvici a téměř slepý, po roce abdikoval. Místo podpisů se na úřední listiny dávalo razítko a na veřejnosti se objevoval zřídka jen v autě nebo v kočáře. 

Bohužel od vzniku republiky celému světu signalizujeme, že demokratické procedury neovládáme. Úřad prezidenta má u nás sice dodnes velkou prestiž, ale způsob volby ji velice často znehodnocuje, jak jsme to zažili i při druhé volbě Václava Klause nebo při akcích podporovatelů Miloše Zemana, který sám se dopustil nedůstojných výroků. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace