Libor Dvořák: Putin versus umělci

Libor Dvořák: Velmi pochybuji, že by se Srebrennikovova divadelní tvorba člověku Putinova ražení zamlouvala - Foto: Khalil Baalbaki

Libor Dvořák: Velmi pochybuji, že by se Srebrennikovova divadelní tvorba člověku Putinova ražení zamlouvalaFoto: Khalil Baalbaki

Ruský prezident Vladimir Putin dospěl včera v Kremlu k velmi nečekanému závěru, týkajícímu se údajné rozkradačské kauzy v Gogol-centru, jehož režisérskou hvězdou je avantgardní divadelník Kirill Srebrennikov.

Ve zmíněném divadle mělo být zneužito dvěstěmilionové státní dotace, takže v úterý ruská policie provedla šťáru jak v Gogol-centru, tak i v režisérově bytě.  

Včera se v Kremlu udílely státní ceny a vyznamenání pro ruské umělce. A právě tam se odehrálo poněkud nečekané intermezzo. Umělecký šéf Divadla národů Jevgenij Mironov, který byl sám vyznamenán, předal prezidentu Putinovi nejdřív dopis, v němž se režiséra Srebrennikova zastávají desítky ruských divadelních i jiných umělců.  

Když začínaly cinkat poháry se šampaňským, Mironov k ruskému prezidentovi přistoupil znovu a vyvolal krátký, ale velmi hektický dialog. Připomeňme si ho.  

Ruská policie provedla šťáru v Gogol-centru - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  Shuvaev

Ruská policie provedla šťáru v Gogol-centruFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Shuvaev

Mironov: Věděl jste to? Putin: Ano, doneslo se mi to včera. Jako obvykle z médií. Mironov: Ale proč? Proč to děláte? V pondělí přece letíte do Francie? Tak k čemu vám to proboha je?! Putin (vskutku nečekaně): Jsou to prostě pitomci! 

Prezidentská předvolební kampaň běží 

Takový je prezidentův vzkaz pro ruskou policii a orgány Vyšetřovacího výboru RF, jež patrně za oběma šťárami stojí. Pozadí je celkem jasné: Kirill Srebrennikov, jehož inscenace podle próz nacionalistického, ale zároveň nadaného a úspěšného prozaika Zachara Prilepina, omonovce v Čečensku a nacbola neboli nacionálního bolševika ve stejnojmenné straně Eduarda Limonova, před dvěma lety byla k vidění i v pražské Hybernii, tedy tento Srebrennikov je nekonformní umělec. 

Nu a protože je nekonformní, je rovnou podezřelý. Jenže tentokrát to Putinovi přisluhovači zřejmě trochu přehnali a nejvyšší chlebodárce je proto mediálně klepl přes prsty. 

Velmi pochybuji, že by se Srebrennikovova divadelní tvorba člověku Putinova ražení zamlouvala. V tomhle případě jde ale o mnohem víc. V Rusku přirozeně už běží prezidentská předvolební kampaň – i když se zatím vlastně na 100 procent neví, zda do ní sám Putin nakonec vstoupí nebo zda si nakonec raději nevytvoří vlastní moderní opričninu podle vzoru Ivana Hrozného. 

Vladimir Putin: Jsou to prostě pitomci! - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  Presidential Press and Information Office

Vladimir Putin: Jsou to prostě pitomci!Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Presidential Press and Information Office

Oč ale každopádně nestojí, je negativní publicita. Ukázal to už rozruch kolem tzv. renovačního programu činžovních domů z 50. - 70. let, zvaných chruščováky. Jakmile se lid začal bouřit, Vladimir Vladimirovič okamžitě prohlásil, že nikdy nepodepíše zákon, který by šel proti zájmům řadových ruských občanů.  

V Srebrennikovově případě jde spíše o střední třídu a intelektuály, tedy tu kategorii občanstva, již Putin po protestech proti němu z let 2011-2012 původně hodil přes palubu. Dnes má patrně dojem, že by mohl potřebovat i tyto lidi. 

Autor:  Libor Dvořák
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace