Evropský parlament podpořil vznik palestinského státu. Izrael kritizuje za nelegální osady

Palestinský prezident Mahmúd Abbás loni v lednu vystoupil v Evropském parlamentu. Europoslanci se nyní vyslovili pro vznik Palestiny coby nezávislého státu v hranicích z roku 1967 a s Jeruzalémem jako hlavním městem obou států - Foto: European Parliament, flickr.com   ,  CC BY-NC-ND 2.0

Palestinský prezident Mahmúd Abbás loni v lednu vystoupil v Evropském parlamentu. Europoslanci se nyní vyslovili pro vznik Palestiny coby nezávislého státu v hranicích z roku 1967 a s Jeruzalémem jako hlavním městem obou státůFoto: European Parliament, flickr.com , CC BY-NC-ND 2.0

Pro vznik nezávislého palestinského státu a zastavení výstavby židovských osad na palestinských územích se na svém plenárním zasedání vyslovili poslanci Evropského parlamentu. Schválili rezoluci, v které prohlašují, že řešení blízkovýchodního konfliktu spočívá v takzvaném dvoustátním řešení.

Na svém serveru si usnesení všímá například izraelský think-tank Center for Israel Education (CIE).  

Europoslanci se také vyslovili pro vznik Palestiny coby nezávislého státu. Takový vývoj považují za jedinou možnost, jak zastavit konflikt na Blízkém východě. 

V rezoluci navrhují „dvoustátní řešení v duchu hranic z roku 1967 a s Jeruzalémem jako hlavním městem obou států“. Evropský parlament dále vyzval k zastavení budování osad na okupovaných palestinských územích. Osady v rezoluci označil za „nelegální z hlediska mezinárodního práva, bránící dvoustátnímu řešení a velkou překážku v mírovém úsilí“. 

Europoslanci v rezoluci vyjádřili přesvědčení, že členské státy Evropské unie by měly přispět k mírovému řešení blízkovýchodního konfliktu. Členové evropského parlamentu zároveň v rezoluci odsoudili všechny násilné a teroristické činy namířené proti civilistům i provokace z obou stran. 

Konflikt mezi Izraelem a Palestinci trvá už desetiletí. V roce 1993 se Izrael a Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) vzájemně oficiálně uznaly. Mírový proces opakovaně selhává a Izrael odmítá vznik palestinského státu. 

Poslanci Evropského parlamentu také vyzvali členské státy Evropské unie k přijímání uprchlíků a migrantů na základě schválených a platných povinných kvót. Do letošního září by si členové unie měli přerozdělit sto šedesát tisíc žadatelů o azyl z Itálie a Ř - Foto:  ČTK/AP, Boris Grdanoski

Poslanci Evropského parlamentu také vyzvali členské státy Evropské unie k přijímání uprchlíků a migrantů na základě schválených a platných povinných kvót. Do letošního září by si členové unie měli přerozdělit sto šedesát tisíc žadatelů o azyl z Itálie a ŘFoto:  ČTK/AP, Boris Grdanoski

Přijměte uprchlíky 

Poslanci Evropského parlamentu také vyzvali členské státy Evropské unie k přijímání uprchlíků a migrantů na základě schválených a platných povinných kvót. Do letošního září by si členové unie měli přerozdělit sto šedesát tisíc žadatelů o azyl z Itálie a Řecka, píše čínská tisková agentura Sin-chua neboli Nová Čína

Eurokomisař pro migraci a vnitřní záležitosti Dimitris Avramopulos daný termín označil za nereálný cíl vzhledem k dosavadnímu tempu přerozdělování. To sice zrychluje, ale podle prohlášení Evropské komise stále není dostačující. 

Členské státy nepřijímají žadatele o azyl na základě odsouhlasených kvót dostatečně rychlým tempem. Některé tuto povinnost zcela ignorují. I z tohoto důvodu tedy europoslanci na svém zasedání přijali právně nezávazné usnesení, kterým členy unie vyzývají, aby uprchlíky a migranty urychleně přijaly. A naplnily tak svou povinnost do zmíněného letošního září.  

Jednotliví členové Evropské unie doposud na základě povinných kvót přijali přibližně osmnáct a půl tisíce žadatelů o azyl. To je přibližně 11 procent z celkového plánovaného počtu. 

Diskriminujete podle národnosti 

Eurokomisař pro migraci a vnitřní záležitosti Avramopulos podle svých slov očekává, že členské státy do září přijmou jen jednu čtvrtinu z celkového naplánovaného počtu sto šedesáti tisíc žadatelů o azyl. 

Některé státy prý mají diskriminační preference pro přijímají azylantů. A že přijímají například jen svobodné matky anebo odmítají žadatele některých národností - Foto: CC0 Public domain

Některé státy prý mají diskriminační preference pro přijímají azylantů. A že přijímají například jen svobodné matky anebo odmítají žadatele některých národnostíFoto: CC0 Public domain

Europoslanci ve svém usnesení také kritizují, že některé státy mají „příliš přísné a diskriminační preference pro přijímají azylantů. A že přijímají například jen svobodné matky anebo odmítají žadatele některých národností“. 

K naplnění schválených a platných relokačních kvót mají nejblíž Malta a Finsko. Některé členské státy, například Bulharsko, Chorvatsko a Slovensko, přijímají azylanty jen v omezeném rozsahu. Maďarsko a Polsko kvóty plnit odmítají. Evropský parlament vyzval Evropskou komisi, aby v této věci zvážila použití sankčních mechanismů. 

Povinnost přijmout žadatele o azyl na základě kvót z Itálie a Řecka vyplývá pro členské státy z výsledku hlasování ministrů zahraničí v září 2015. Členské státy Maďarsko, Slovensko, Česká republika a Rumunsko tehdy hlasovaly proti kvótám, Finsko se zdrželo. Ostatní členské státy Evropské unie je ale přehlasovaly a kvóty se tak staly platnými. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace