Severokorejští olympionici jsou pod přísným dozorem. Sami nesmějí ani na toaletu

Tým roztleskávaček je sledován na každém kroku a všechny dobře vědí, že kdyby některá emigrovala, její rodinu by čekaly přísné tresty - Foto:  ČTK/AP, Ahn Young-joon

Tým roztleskávaček je sledován na každém kroku a všechny dobře vědí, že kdyby některá emigrovala, její rodinu by čekaly přísné trestyFoto:  ČTK/AP, Ahn Young-joon

Členové severokorejské delegace na olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu jsou pod přísným dozorem, aby náhodou neemigrovali, tvrdí server americké stanice CNN. Skoro 500 Severokorejců se ocitlo v zemi, kterou je doma naučili považovat za nepřítele, ale která vzkvétá víc než ta jejich a je svobodnější. Za posledních šedesát let do ní uteklo přes 31 tisíc jejich soudruhů, a komunistický režim tak nechce nic riskovat.

Skupina sportovců, hodnostářů, roztleskávaček a reportérů, včetně sestry nejvyššího vůdce Kim Čong-una, je neustále obklopena pomocníky, pečovateli i udavači. Sportovci už v minulosti zběhli – v roce 1997 tak učinila jedna hokejová hráčka a dva roky na to judista na soutěži ve Španělsku. 

Tentokrát to sice vzhledem k účasti vysokých představitelů není pravděpodobné, ale taky ne nemožné, tvrdí americká televize. Kdyby k nějakému zběhnutí došlo, bylo by to podle ní nesmírně trapné pro Severní Koreu a geopoliticky nepříjemné pro tu Jižní. Tým roztleskávaček je proto sledován na každém kroku a všechny dobře vědí, že kdyby některá emigrovala, její rodinu by čekaly přísné tresty. 

Žádné rozhovory 

Podle jednoho bývalého severokorejského policisty žijícího v Soulu, který nechtěl být jmenován, protože má na severu příbuzné, probíhá prověřování severokorejských sportovců i v Pchjongčchangu. Jsou pod dozorem 24 hodin denně a nesmějí jít sami ani na toaletu. A udavači neustále sledují, kdo s kým mluví. 

Všichni Severokorejci jsou už od malička vedeni k tomu, aby dávali pozor, zda se nějaký známý či příbuzný nechová neobvykle či podezřele, a pokud ano, aby to ohlásili. Kdyby někdo v Pchjongčchangu zběhl, byli by proto potrestáni i ostatní, protože neoznámili jeho podezřelé chování. Nikdo také nesmí mluvit se zahraničními novináři nebo se někomu dívat do očí.  

Všichni Severokorejci jsou už od malička vedeni k tomu, aby dávali pozor, zda se nějaký známý či příbuzný nechová neobvykle či podezřele, a pokud ano, aby to ohlásili - Foto:  ČTK/AP, Matthias Schrader

Všichni Severokorejci jsou už od malička vedeni k tomu, aby dávali pozor, zda se nějaký známý či příbuzný nechová neobvykle či podezřele, a pokud ano, aby to ohlásiliFoto:  ČTK/AP, Matthias Schrader

Sportovci obsadili v olympijské vesnici tři podlaží a v každém pokoji bydlí nejméně dva, aby nikdo nebyl sám. Umělecká skupina zase bydlí na severokorejské lodi, která je přivezla; je tam dobře chráněna jak před demonstranty, tak před pokušením. Členky a členové však pocházejí z „vhodného prostředí“ a jsou zcela loajální režimu, takže zběhnutí je v jejich případě nepravděpodobné. 

Výsledková prověrka 

Podle náčelníka jihokorejské policie I Čchol-songa, který má na starosti bezpečnost olympiády, si Severokorejci nesměli přivézt vlastní ochranku, ale byla jim přidělena místní a ta je doprovází na každém kroku.  

Náčelník připouští, že mají speciální bezpečnostní režim – jsou odděleni, i když ne zcela izolováni od ostatních sportovců. Jejich pokoje neustále hlídají jihokorejští strážci, kteří mají delegaci zajistit bezpečnost. 

Všude, kam přijdou, se objevují menší protesty, protože řadu Jihokorejců rozhněvalo, že jejich vláda severní sousedy na olympiádu pustila, aniž od nich požadovala ústupky v otázce jaderného a raketového programu. Kolem delegace se pohybují i jihokorejští zpravodajští agenti, jimž se říká „podpůrný tým“.  

Nepřetržité prověřování severokorejských účastníků neskončí ani po jejich návratu domů. Budou muset podat podrobné hlášení a sami budou důkladně vyšetřováni, zda svou zemi řádně reprezentovali, uzavírá CNN. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace