Nenechávejte záhony prázdné. Osejte je zeleným hnojením!

17. červenec 2015

Zdá se vám, že je sucho? Podle zahrádkářského odborníka Jana Kořpivy je to jen zdánlivé. Letošní jaro totiž bylo na vláhu bohaté a docela chladné.

Taky už jsou některé záhony prázdné, a to prostě proto, že už je sklizeno. Co ale s nimi? „Nejhorší je, pokud necháte záhony prázdné až do podzimu. Jednak půda extrémně vysychá a vláhový deficit se ještě zvyšuje. Kdyby trochu zapršelo, tak vám tam naroste akorát plevel,“ říká.

Je třeba je nenechat ladem a osít. A k tomu se používá třeba zelené hnojení. Nejen, že jím záhon zakryjete, ale záhonu navíc dodáte organickou hmotu a živiny. „Aleje třeba zvážit výběr druhů rostlin, který na zelené hnojení použijete.“

Můžete vybrat i rostliny, které jsou brány jako plevel, ale i tam je třeba dobře volit. Třeba takový ptačinec nebo žabinec velice brzy vykvete, vytvoří semena a vy pak neděláte nic jiného, než se ho zase snažíte zbavit na celé zahradě.

Co vybrat?

Jan Kopřiva říká: „Já určitě preferuji svazenku, která velice rychle roste, do měsíce po zasetí vám vykvete. Má krásné, modré, květy a navíc medově voní.“

Čtěte také

Velmi ji mají rádi včelaři. Je to totiž medonosná rostlina a nabaští se vám tam množství včeliček. „Má taky drobné semeno a tak stačí jen malé množství na osetí velké plochy. Jen dejte pozor na moc husté osetí, to by vám to pak podehnívalo,“ varuje Jan Kopřiva.

Svazenku můžete osévat až do konce září, pak jsou tady luskoobilní směsi, tedy směs hrachu, pelušky a ovsa. „Hrách můžete pak konzumovat a oves je tam proto, že mu tvoří podporu, aby se neválely na zemi, ale pnuly se.“

Pozor na řepku!

V oblibě je taky řepka, hořčice nebo i směska obou. „Jenom pozor. Pokud byste na stejných záhonech dalších šest, sedm let, chtěli pěstovat brukvovitou zeleninu. Obě plodiny totiž přenášejí nádorovitost košťálovin.“

Místo prázdných záhonů rozkvetlá záhrada

No, a pokud chcete mít záhony plné kvítí, tak zkuste afrikány. „Je totiž součástí biologické ochrany nebo dokonce kůry. Zabraňuje tvorbě háďátkům. „Afrikány můžeme jednoduše rozhodit po záhonku. A až vykvete, tak je ještě navíc pastvou pro oko,“ dodává odborný poradce.


Jaké další rostliny vybrat?
hrách, fazole, salát (ale jen celoroční), celoroční ředkvička (nesmí vykvést) nebo i rané mrkve

Jaký je další postup?

Pokud chcete zelené hnojení zarývat a zaorat, tak ho nechte dorůst do výšky 10 až 15 cm. Vytvoří zelený kožich, který pak zaklopíte do země. Pokud zelené hnojení necháte narůst víc, třeba u takové svazenky, kterou se vyplatí nechat vykvést, tak pak musíte nejdřív sekat. Stačí strunová sekačka nebo křovinořez.

Nesmí se tedy rozdrtit. „Nechejte ji na záhonku mírně zavadnout a až poté zarýt zeminou. Tím získáte velké množství skvělé organické hmoty, kterou hnojíte vlastní půdu.“

Zelené hnojení aneb Relaxační kůra

„Já to mám tak, že mám celé plochy, a to jednou za rok, jen na zelené hnojení. Teď už dokvétá svazenka, kterou poseču, zapravím do půdy a znovu zaseju další svazenku. Ta ještě do září znovu vykvete a pak se znovu poseče a zaryje.“

Směs květů u Domu hudby má název Ohnivý paprsek

Ostatní záznamy poraden najdete v iRadiu v Dopoledni s Dvojkou.

autoři: lup , Stáňa Lekešová
Spustit audio