Dvacet minut Radiožurnálu

Není cesty zpět. Velká Británie opouští unii, ne Evropu, říká poslanec za ODS Jan Zahradil

Jan Zahradil - Foto: Jan Bartoněk

Jan ZahradilFoto: Jan Bartoněk

Británie vykročila z Evropské unie. Její velvyslanec předal Donaldu Tuskovi dopis, ve kterém Theresa May oficiálně oznamuje záměr unii opustit. Začíná lhůta 2 roky na vyjednávání pravidel odchodu.

Je to poprvé, co silná, vlivná a ekonomicky úspěšná země opouští unii. „Situace byla jednou dána výsledkem červnového referenda a žádný britský politik nemohl vážně uvažovat, že by se to pokusil obrátit,“ Jan Zahradil, poslanec za ODS. 

Pro střední Evropu není podle Zahradila odchod Británie dobrá zpráva. Přicházíme podle jeho slov o výrazně transatlanticky orientovanou zemi, která stála na straně ekonomického liberalismu a odbourávání překážek, bariér a regulací. 

Brexit ale může být budíčkem pro Evropskou unii, aby sama se sebou začla něco dělat, tvrdí Zahradil. „Často jsme slýchali, že Velká Británie otálí s odchodem, že neví, co bude dělat, nemá jasně stanovenou strategii. V dopise je naopak stragie jasně popsána a vytyčena.“ 

„Není žádný důvod předstírat, že je dnešek šťastný den.“
Donald Tusk

Dopis Theresy May volá po rychlém uzavření dohody o volném obchodu s Evropskou unií, části evropského práva, která Británie bude považovat za užitečné, bude transponovat do svého právního řádu a hovoří i o statusu a ochraně občanů Evropské unie, kteří žijí, pracují a bydlí na území Velké Británie. 

„Bylo by velmi naivní očekávat, že britská vláda v dopise Evropské radě, který je veřejný, bude publikován a každý ho bude studovat, zveřejní strategické záměry nebo vyjednávací taktiku, uzavírá Jan Zahradil, poslanec za ODS. 

Vysílali jsme

Po učitelích vyžadujeme kompetence a dovednosti. Mohli by mít plat i 50 tisíc korun, říká školní inspektor

Česko slaví Den učitelů. Svátek si připomínají učitelé, rodiče, ale také politici. Například premiér Bohuslav Sobotka učitelům poděkoval za obětavou práci. Učitelé a učitelky ale stále patří k nejhůře placeným vysokoškolákům. Proč? A projevuje se to...

O pořadu

Dvacet minut Radiožurnálu

Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 
Dvacet minut Radiožurnálu - Foto: Khalil Baalbaki

Dvacet minut RadiožurnáluFoto: Khalil Baalbaki

Aktuální rozhovory s aktéry nejdůležitějších kauz uplynulého dne.

Každý všední den si zveme jednoho muže nebo ženu. Chceme znát jejich názory na události, které jsou z našeho hlediska důležité pro život v této zemi. Chceme slyšet jejich odpovědi. 

Politici nejsou naši přátelé, ale partneři do diskuse. Nežertujeme s nimi, ale ptáme se jich. Moderátoři si zvou politiky, vědce, umělce i sportovce. Jde o jediné – aby otázky nezůstaly bez odpovědí. Dvacet minut je diskusním pořadem Radiožurnálu, který dává pozvané osobnosti šanci obhájit svá stanoviska – ve formě odpovědí na dotazy. Je určen všem posluchačům Radiožurnálu. 

Připravují:
Dvacet minut Radiožurnálu moderuje Karolína Koubová a Jan Moláček. Hosty, témata i otázky vybírají moderátoři společně s vedoucím redakce publicistiky Petrem Dudkem. Vycházíme z principu otevřeného, informovaného a srozumitelného dialogu mezi moderátorem a hostem. 

Čtěte také: Zákulisí Dvaceti minut: Jdeme k jádru věci, prozrazuje vedoucí publicistiky

Nový moderátor Dvaceti minut Radiožurnálu Jan Moláček - Foto: Khalil Baalbaki

Nový moderátor Dvaceti minut Radiožurnálu Jan MoláčekFoto: Khalil Baalbaki

Své dotazy, připomínky a náměty nám můžete posílat na adresu dvacetminut@rozhlas.cz.
Textový, zvukový a obrazový archiv Dvaceti minut Radiožurnálu má svou vlastní stránku, doslovné přepisy dodává společnost NEWTON Media, a. s.
Připojit se k nám můžete i na Facebooku: facebook.com/dvacetminut

Historie pořadu:
Dvacet minut Radiožurnálu se vysílá od září 2006. Prvním moderátorem byl Martin Veselovský. Od počátku roku 2009 se k němu přidala jako druhá moderátorka Helena Šulcová, kterou od léta 2010 do léta 2012 vystřídala Štěpánka Čechová. Po ní nastoupila moderátorka Veronika Sedláčková, v lednu 2014 se Helena Šulcová na post moderátorky pořadu vrátila. Od října 2014 spolu s ní místo Martina Veselovského moderuje Karolína Koubová. Od ledna 2017 vystřídal Helenu Šulcovou Jan Moláček. Pořad se vysílá beze změny každý všední den po celý rok. 

Autor:  Petr Dudek  (pdu)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Sledujte nás

Pořad připravují

« »

Další nabídka

Doporučujeme také pořad

Stalo se dnes

Co se doma i ve světě odehrálo v uplynulém dni? Po deváté večer vše probereme s klíčovými aktéry a předními komentátory.

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace