Rusko pomáhá v Sýrii vytvářet další uprchlíky. Cílem je rozložit EU, naznačuje historik Timothy Snyder

Zvýšení počtu uprchlíků by mohlo Vladimiru Putinovi pomoci, tvrdí historik Timothy Snyder - Foto: Wikimedia Commons,  Kremlin.ru,  CC BY 3.0

Zvýšení počtu uprchlíků by mohlo Vladimiru Putinovi pomoci, tvrdí historik Timothy SnyderFoto: Wikimedia Commons, Kremlin.ru, CC BY 3.0

Rusko vojensky zasahuje v Sýrii. Zemi to však nepomůže, jak konstatuje americký historik Timothy Snyder. Podle jeho slov bude dál přibývat uprchlíků mířících do Evropy, což bude destabilizovat Evropskou unii.

Rusko je podle něj velmi neobvyklou společností. Už jen pro soustředění na zahraniční zpravodajství. Z tohoto důvodu potřebuje současná ruská politika dostatek zahraničních událostí. 

 

Hostem je americký historik Timothy Snyder. Jak podle něj vnímají evropské státy Česko? A co vede Rusko k zásahům v Sýrii? Ptal se moderátor Petr Dudek.

Vložit na svůj web

„Místo konstatování porážky na Ukrajině otočilo Rusko list. Lze očekávat, že Rusové budou potírat každého, kdo se postaví syrskému režimu. To znamená jen víc uprchlíků,“ domnívá se Timothy Snyder. 

Evropská unie je pro ruskou zahraniční politiku hlavním nepřítelem 

A protože Evropská unie je podle jeho názoru pro ruskou zahraniční politiku hlavním nepřítelem, tak i zvýšení počtu uprchlíků by mohlo Vladimiru Putinovi pomoci. „Evropská unie je ukázkou, jak mohou být země bohatší a svobodnější než Rusko,“ vysvětluje Timothy Snyder. 

Čtěte také: Porazit Islámský stát je rétorické gesto, Rusko chce udržet u moci Asada, míní bezpečnostní analytik

„Rusové pracují na rozpadu euroatlantických vztahů, na tom, aby se Evropa vzdálila Spojeným státům. Pracují na rozpadu Evropské unie. A v takovém světě, pokud se ještě udrží pohromadě, se mohou Rusové stát relativně silnějšími. Výzva, kterou Rusové Evropě adresují, není v prvé řadě vojenská, ale ideologická.“

Uprchlíci podle jeho mínění tlačí evropskou politiku doprava a právě nacionalističtí populisté jsou proti Evropské unii, což jde ruku v ruce s ruskou snahou rozložit Evropskou unii. „To může být za ruskou politikou v Sýrii,“ upozorňuje Timothy Snyder v rozhovoru s moderátorem Petrem Dudkem. 

S reputací Česka v Evropské unii je problém 

Nelze však očekávat, že by se Rusko vzdalo Ukrajiny. „Vladimir Putin ale nemá z Ukrajiny dobré zprávy, které by nabídl ruskému lidu. Rusové proto nechají konflikt zamrznout, ale jejich základním cílem je destabilizovat Ukrajinu, aby se Evropská unie nemohla dál rozšířit,“ vysvětluje. 

 

Anglická verze rozhovoru moderátora Petra Dudka s americkým historikem Timothy Snyderem.

Vložit na svůj web

V této situaci není reputace České republiky v Evropě nejlepší. „Myslím, že panuje rozladění, že Češi pojímají otázku uprchlíků pouze v úzce nacionálním smyslu, nikoli jako širší evropský problém vyžadující celoevropské řešení,“ domnívá se. 

Čtěte také: Reakce západních států na dění na Blízkém východě přichází s křížkem po funuse, hodnotí arabista

Petr Dudek a historik Timothy Snyder - Foto: Roman Kolliner

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.  

Autor:  Petr Dudek  (pdu), Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace