Vždy se dá bránit jen do určité míry, říká bezpečnostní analytik Tomáš Pojar k útoku na istanbulském letišti

Tomáš Pojar odpovídal na otázky Karolíny Koubové - Foto: Jakub Wojtovič

Tomáš Pojar odpovídal na otázky Karolíny KoubovéFoto: Jakub Wojtovič

K úternímu atentátu na istanbulském letišti se zatím nikdo nepřihlásil. Americká CIA se přidala k tvrzení tureckých úřadů, že za atentátem pravděpodobně stojí tzv. Islámský stát. Proč se k útoku ještě nepřihlásil?

„Nedokážu v tuto chvíli rozklíčovat, proč se nehlásí. Islámský stát má několik různých skupin a odnoží – je možné, že to byla jedna místní buňka a centrála si tím není úplně jista. Zároveň Islámský stát přímo v Sýrii a Iráku zakouší těžké chvíle kvůli leteckým úderům, ať již ze strany USA a spojenců nebo ze strany Ruska i dalších skupin, které tam bojují,“ říká Tomáš Pojar – bezpečnostní analytik, prorektor Vysoké školy CEVRO Institut a také bývalý velvyslanec v Tel Avivu. 

 

Rozhovor s Tomášem Pojarem, bezpečnostním analytikem, prorektorem Vysoké školy CEVRO Institut a také bývalým velvyslancem v Tel Avivu nejen o bezpečnostní spolupráci Evropské unie s Tureckem. Moderuje Karolína Koubová.

Vložit na svůj web

Ani turecká strana si není jistá, jestli útok neprovedla některá z kurdských skupin. „Kurdové zorganizovali několik atentátů v posledním roce, může to být jiná islamistická skupina, teoreticky to může být i Al-Kaida, která o sobě chtěla dát vědět, že také existuje a že to není pouze Islámský stát, který útočí za hranicemi těch míst, které ovládá. Možných účastníků nebo aktérů je více, varianta Islámského státu je nicméně velmi pravděpodobná,“ doplňuje Tomáš Pojar. 

Dá se proti podobným útokům bránit? „Dá se bránit vždycky jenom do určité míry, žádná obrana není stoprocentní, nebo se nevyplatí dělat stoprocentní obranu, ale nepochybně můžete udělat nějaká další opatření. Jsem přesvědčen o tom, že Atatürkovo letiště udělá některá další opatření, například určitou formu checkpointů před příjezdem na letiště.“ 

Čtěte také: Za útoky v Istanbulu stojí cizinci z postsovětských republik, uvedla turecká policie

„Jde o to, aby ve chvíli, kdy se francouzská zpravodajská služba dozví o tom, že někdo konkrétní přejíždí po tureckém území, nebo že někdo konkrétní na tureckém území něco chystá a zapojil se do nějaké organizace, tak by to měla Turecku sdělit. Stejně tak by to Turecko mělo sdělit Francii, kdyby zpozorovalo, že vedou nějaké linky do Francie. “
Tomáš Pojar ke sdílení zpravodajských informací

Podle Pojara je stále možnost ke zlepšení sdílení zpravodajských dat v rámci Evropské unie, ale připouští, že ta „nejtvrdší data“ je vždy možné sdílet jen mezi dvěma jednotlivými organizacemi. Tato nejcitlivější data se podle něho týkají vždy jednotlivých států a není zapotřebí, aby všichni věděli všechno. 

Spolupráce s tureckými službami byla podle Tomáše Pojara v poslední době ochromena celkovou politikou Turecka a personálními změnami. Základem je ale důvěra, a když si dvě strany nedůvěřují, tak nedochází k výměně těch nejcitlivějších informací. Turecko má podle jeho názoru situaci pod kontrolou jen částečně – je to fungující stát, ale ve složité situaci. 

„Turecko leží na hranici Sýrie, Iráku, je součástí Blízkého východu, té obrovské nestabilní oblasti, a samo čelí terorismu. Má nejrůznější vazby na nejrůznější skupiny, je ve složité geopolitické situaci. Takže může být přínosem, co se týká výměny informací, zadržování jednotlivých lidí, kontroly na místě, ale zároveň může být hrozbou, protože mnoho tureckých občanů se může zapojit do teroristické činnosti nejen na území Turecka, ale i v zahraničí,“ myslí si Tomáš Pojar. 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.  

Autor:  Karolína Koubová  (kko), Jana Přinosilová
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace