Jestli existují opravdu chtěné děti, jsou to ty naše, říkají Michal a David Vaníčkovi

Michal a David Vaníčkovi - Foto: Greta Blumajerová

Michal a David VaníčkoviFoto: Greta Blumajerová

Michal a David Vaníčkovi jsou registrovaní partneři, kterým ke štěstí po dlouhou dobu chybělo jediné: vlastní děti. Dnes mají dvě 11měsíční holčičky, které jim odnosila náhradní matka v USA. „Muži se na rodičovství připravují stejně jako ženy. Byli jsme i na předporodním kurzu,” říkají v rozhovoru s Lucií Výbornou.

Jejich cesta k dítěti trvala tři roky. A rozhodně nešlo o nic jednoduchého. Ani levného. A to i proto, že se rozhodli jít etickou a cíleně řízenou cestou. Náhradní matku si vybrali v USA, kde je celý proces, během kterého žena odnosí cizím rodičům dítě, podrobován přísné kontrole. 

„Motivace naší náhradní matky byla čistě sociální, tedy skutečně někomu pomoci. Kdyby jí šlo o peníze, ve Spojených státech by se do tohoto programu ani nedostala,” vysvětlují oba šťastní rodiče. 

Dnes už se mohou usmívat. Ze snažení jich samotných i jejich americké náhradní matky vzešly dnes už jedenáctiměsíční dvojčátka. „Jestli existují opravdu chtěné a plánované děti, jsou to ty naše,” usmívají se Michal a David Vaníčkovi. 

„S náhradní matkou jsme stále v kontaktu. Když se za ní jednou dcery rozhodnou odjet třeba na prázdniny, nebudeme jim bránit.“
MICHAL A DAVID VANÍČKOVI

Před dcerami v budoucnu rozhodně nic nehodlají tajít. „Pro naše dcery bude normální, že mají dva otce. Že v jiných rodinách bývá maminka s tatínkem, ale že to tak nemusí být vždy,” plánují.  

„Vše jsme konzultovali s psychology, jsme připraveni. Naši přátelé už takové zkušenosti mají a zatím se jim nestalo nic, co by se nedalo vyřešit dialogem.” 

Záznam celého rozhovoru si kdykoliv poslechněte v iRadiu. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace