Večerní host6. ledna  2018 v 11:47  

U modelek hledám hlavně jejich přirozenost, tvrdí módní fotografka Lucie Desmond

Z kolekce známé návrhářky Vivienne Westwood - Foto:  London Fashion Week

Z kolekce známé návrhářky Vivienne WestwoodFoto:  London Fashion Week

Její snímky vyšly ve slavných časopisech, spolupracovala s řadou módních značek a jako jedna z mála žen pronikla do prostředí elitních módních fotografů Londýnského týdne módy. Lucie Desmond doslova žije svůj dětský sen.

„Od puberty jsem byla módou téměř posedlá, a tak jsem se do tohoto prostředí chtěla vždycky dostat a vidět módní přehlídky naživo,“ vypráví módní fotografka. Zkoušela se prosadit, až nakonec dostala nabídku od jedné tiskové agentury, a nastartovala tak svoji kariéru. 

„Naučila jsem se, že příležitost za mnou nepřijde sama, ale že musím jít a zaklepat na dveře,“ popisuje Lucie Desmond ve zkratce klíč ke svému splněnému snu. První dveře, na které se odvážila zaklepat, byly přitom přímo dveře Londýnského týdne módy. 

Čtěte také: FOTO: Prague Fashion Week hledá talenty. Podívejte se do zákulisí i na přehlídkové molo

Jako jedna z mála žen se tak dostala do prostředí, kterému dominuje úzce vyprofilovaná skupina mužů-fotografů. Ti oblétávají týdny módy po celém světě a nechtějí mezi sebe pouštět nováčky, natož mladou dívku. 

Těžká práce fotografa 

Z London Fashion Weeku - Foto: oficiální Facebook London Fashion Weeku

Z London Fashion WeekuFoto: oficiální Facebook London Fashion Weeku

Kromě cílevědomosti však Lucie Desmond potřebuje při focení i velkou dávku vytrvalosti a také fyzické síly. Objektivy, které jsou k pořízení kvalitních fotek potřeba, totiž nejsou žádné peříčko a mnohdy je potřeba stát s nimi při čekání na záběr i desítky minut na místě. 

„Na záběr mám jen pár vteřin, navíc modelka se pohybuje, a tak je mnohem obtížnější ji vyfotit,“ přibližuje módní fotografka, v čem je její práce specifická. Po přehlídce, která trvá třeba jen deset patnáct minut, je pak třeba zase sbalit techniku a vydat se na další lokaci. 

Pěkná místa u přehlídkového mola mají přitom zarezervovaná pouze velké agentury, ostatní potřebují doslova ostré lokty, aby se k povedenému záběru probojovali. 

Čtěte také: Podprsenka jako šperk a klobouky z králičí plsti. Na London Fashiom Week dorazili čeští návrháři

Budoucnost módní fotografie je na internetu 

Kromě elitních módních přehlídek se Lucie Desmond věnuje i ateliérovému focení, ať už při své volné tvorbě, nebo když fotí vizuály pro módní weby a e-shopy. Jejími vzory jsou například Mario Testino nebo Mario Šimončík. 

Začal London Fashion Week, jedna z nejdůležitějších módních akcí na světě - Foto:  London Fashion Week

Proč se modelky nesmějí při prohlídkách usmívat a co přesvědčilo londýnskou tiskovou agenturu, že zadala prestižní práci nezkušené české fotografce? Pozná rozdíl mezi fotografií pořízenou mužem a ženou? A proč se rozhodla přesídlit zpátky do Prahy? 

Poslechněte si ze záznamu celý rozhovor. 

Autor:  Zuzana Burešová  (zbu), Anna Duchková  (and)
Pořad: Večerní Host Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 21:05, sobota 23:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace