Americké Vánoce jsou v ohrožení. V Turecku objevili hrob Santa Klause

Turečtí archeologové totiž ohlásili světu, že našli hrob Svatého Mikuláše, tedy Santa Klause. - Foto: Miroslav Konvalina

Turečtí archeologové totiž ohlásili světu, že našli hrob Svatého Mikuláše, tedy Santa Klause.Foto: Miroslav Konvalina

Archeologové v minulých dnech rozbili sny miliónů dětí, zřejmě totiž objevili hrob Santa Klause. Neleží v něm ovšem obtloustlý stařík v červeném kožichu, ale světec ze 4. století, který žil v Anatolii.

Pod dnešním kostelem Svatého Mikuláše v Demre v Anatolii našli pomocí radaru starší kapli a v ní neporušené hroby. Doufají, že by tam mohli najít právě ostatky svatého Mikuláše. 

Demre je už dnes cílem poutníků i turistů a zejména pro návštěvníky z Ameriky je často trochu šok, když zjistí, že Santa Klaus nemá svůj domov na severním pólu, ale v jižním Turecku. 

„Myslela jsem si, že Santa Klaus je jen komerce a byznys. Teď jsem se dozvěděla, že opravdu žil a že dělal úžasné věci a jeho legenda žije dál,“ řekla před časem jedna z turistek v Demre britské BBC. 

Nalezené prostory se skrývají za mozaikami a reliéfy, které bude potřeba opatrně rozebrat. Navíc oficiálně jsou ostatky svatého Mikuláše už od 11. století v Itálii. Odvezli je tam italští dobrodruzi, kteří využili zmatků, které v tehdy byzantské Malé Asii způsobila turecká invaze. 

Turečtí historici ale na základě sesbíraných dokumentů tvrdí, že ve skutečnosti jsou to ostatky neznámého kněze a svatý Mikuláš stále spočívá kdesi v Demre.  

Autor:  Ondřej Himmer  (onh)
Pořad: Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace