Co dělat, když se před vámi dlužník schovává?

Peníze, dluhy, dlužník, věřitel. Běžná součást slovníku 21. století. Mělo by být samozřejmé, že když si něco půjčíte, tak to zase vrátíte. Tak úplně běžné to však není. Problematiku řešili i poslanci a schválili povinné zasílání předžalobní výzvy dlužníkům. Co to pro obě strany znamená? Vysvětlil nám to Rostislav Kovář z bezplatné Právní poradny věřitele.

Znamená to, že bez zaslané předžalobní výzvy jsou dluhy prominuty?

„Samozřejmě ne. Poslanecká novela pouze upravuje situaci, kdy se věřitel bude chtít nechat zastupovat advokátem. Předpokládá se, že před podáním žaloby bude muset poslat dlužníkovi písemnou výzvu k zaplacení.“

Je to tedy takové poslední varování, než přijde ke slovu advokát. A tahle povinnost už platí?

„Zatím neplatí, je to pouze návrh, který byl schválen poslaneckou sněmovnou. Podle mých posledních informací se teď pozměněný vrátil ze Senátu do Poslanecké sněmovny a uvidíme, jestli poslanci schválí svoji původní verzi. Mohlo by to pak platit někdy od počátku příštího roku.“

Co však dělat v případě, že se dlužník přestěhoval neznámo kam a před dluhy se schovává?

„Pokud se věřitel bude chtít nechat zastoupit advokátem a bude chtít i náklady řízení, pak výzvu zašle na poslední jemu známou adresu – zpravidla to bude adresa uvedená ve smlouvě.“

Co by měl dělat věřitel, pokud bude chtít získat i náklady za právní zastoupení?

„V příslušném sporu musí být samozřejmě úspěšný a soudu musí také doložit, že splnil i druhou zákonnou povinnost. To je právě zaslání písemné výzvy v minimální lhůtě sedmi dnů před podáním žaloby. Tedy v případě, že novela začne platit.“

Kdo hradí náklady spojené se zasláním upomínky, eventuálně s vyhledáním aktuální adresy dlužníka?

„Pokud to věřitel s dlužníkem nemá dohodnuto přímo ve smlouvě, půjde i to na vrub věřitele. Ten bude hradit zcela všechny náklady.“

autor: dkf
Spustit audio