Jste naštvaní a máte chuť něco rozbít? Pomůžou vám „rage rooms“

Pokoje vzteku provozují v Praze i v Brně - Foto: Fotobanka  Freeimages

Pokoje vzteku provozují v Praze i v BrněFoto: Fotobanka Freeimages

Máte chuť mlátit kytarou do skříně, megakladivem do ledničky a baseballovou pálkou si vyřídit účty s počítačem? Prostě pár ran, do toho trošku povzbuzování a vztek je pryč. Přesně tak fungují takzvané rage rooms nebo anger rooms, tedy pokoje vzteku.

V posledních letech tyto antistresové místnosti dobývají stále víc zemí, teď se o nich mluví třeba ve Francii. Ve francouzském Rennes jedna taková terapie trvá hodinu až hodinu a půl. Vzteklouny nebo další návštěvníky bažící po ničení tam nejdřív nechají rozehřát. 

K likvidaci jim zpočátku nabídnou drobnější věci, jako jsou skleněné lahve nebo kuchyňské nádobí. Až pak přijdou na řadu domácí spotřebiče a elektronika. Při tom všem hraje rocková hudba. Celá terapie končí relaxačním cvičením. Dbá se ale i o bezpečnost. Nikoho dovnitř nepustí bez rukavic a helmy. 

První pokoj vzteku otevřeli letos v Singapuru, další jsou třeba v Japonsku, jeden funguje už i v Moskvě. Podle ruských zkušeností je místnost oblíbenější mezi ženami. A taková antistresová centra najdeme i v Česku – konkrétně v Praze nebo v Brně.

Pokoje vzteku se objevily nejprve ve Spojených státech, v texaském Dallasu jedna místnost bezhlavého ničení funguje už od roku 2008. A návštěvníci si ji chválí, jako třeba Su Kson-li, se kterým tam natáčela televize CBS. 

„Dlouho jsem měl problémy vycházet s lidmi, už když jsem vyrůstal. Chovali se ke mně rasisticky, byl jsem odstrčený. Tohle bylo úžasné, cítím se teď mnohem lépe,“ říká. 

Autor:  Ondřej Klapal
Pořad: Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace