Olympionici mohou vyzkoušet znalosti i v antidopingovém kvízu. „Chráníme férové sportovce,“ říká Petr Koukal

Bývalý badmintonista Petr Koukal při návštěvě ve vinohradském studiu Radiožurnálu. - Foto: Šárka Ševčíková

Bývalý badmintonista Petr Koukal při návštěvě ve vinohradském studiu Radiožurnálu.Foto: Šárka Ševčíková

Bývalý badmintonista Petr Koukal během své kariéry sice soutěžil na letních olympiádách, nechybí ale ani na té zimní v Jižní Koreji. A to i přesto, že jeho manželka Gabriela Koukalová nakonec jet nemohla. Do Pchjongčchangu dorazil nejen jako fanda českých sportovců, ale i jako člen komise sportovců Světové antidopingové agentury.

„Máme na starosti dvě centra v olympijských vesnicích, snažíme se zábavnou formou edukovat sportovce o antidopingu, o tom, jaká jsou pravidla,“ vysvětluje v rozhovoru s moderátorem Štěpánem Pokorným. 

Pomocí speciálního kvízu chtějí zvýšit povědomí o antidopingu, a zároveň ukázat sportovcům, že jsou tady od toho, aby chránili ty, kteří soutěží férově. „Nestačím se divit, kolik sportovců základní věci o antidopingu neví,“ dodává. 

Každý ze sportovců musí v kvízu odpovědět na osm otázek z deseti, aby si odnesl nějakou odměnu.

Samotný kvíz přitom neobsahuje nijak složité otázky třeba z oboru chemie nebo právnických předpisů, ale například takové, zda předepsaný lék od doktora znamená stoprocentní jistou, že není na antidopingovém listu. 

Český dům dokáže olympioniky dobře naladit 

Petr Koukal zažil české olympijské domy v Londýně, v Soči, Riu, ale ten v jihokorejském Pchjongčchangu se mu líbí nejvíce. „Je nejblíž, je důležité, kde ten dům je, tady je pro sportovce z olympijské vesnice přes ulici,“ popisuje. 

Z vlastí zkušenosti ví, jak je důležité, když si může zajít mezi kamarády, dát si české jídlo, slyšet češtinu nebo se naladit na sportovní výkon, který ho čeká. V olympijské vesnici totiž člověk nemá chvíli klid. „Možnosti v českém domě jsou od olympiády k olympiádě lepší, je skvělá věc, že se to děje,“ uzavírá. 

Autor:  Štěpán Pokorný  (špo), Prokop Havel  (prh)
Pořad: Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace