Jídlo má perspektivu. A sýry obzvlášť, vědí v Alkmaaru

Prodej sýrů v centru Alkmaaru - Foto: Ondřej Houska

Prodej sýrů v centru AlkmaaruFoto: Ondřej Houska

Opravdu dobrý sýr si můžete koupit na spoustě míst. Ale najít spojení výborné chuti a historických tradic, to už tak jednoduché není. Obě kritéria bohatě splňuje nizozemské město Alkmaar. Jen zhruba 40 kilometrů od Amsterdamu tu najdete nejen skvělý sýr, ale také nejstarší sýrový trh na světě. Podívat se na něj můžete přijet každý pátek od dubna do září.

„Na seznamu věcí, které chci v Holandsku vidět, je i sýrový trh. Je to zkrátka místní tradice,“ svěřuje se turistka Veronika. Není zdaleka jedinou Češkou, kterou sýrový trh v Alkmaaru přilákal. Čechy tu potkáte úplně běžně. Spojení tradice a dobrého sýra je skutečně láká. 

„Nejradši mám goudu,“ říká další z Čechů, kteří sýrový trh v Nizozemsku navštívili. „Jsou tu bylinkové sýry, ale i hořčicové, kořeněné…“ vypočítává další. 

Sýrový trh v Alkmaaru pravidelně pořádají už od roku 1593. Místní tradice veřejného prodeje sýra je dokonce ještě o nějakých 200 let delší. Výrobci na náměstí každé páteční ráno vystaví velké, asi 12kilogramové bochníky sýra. Celkem ho v centru Alkmaaru leží až 30 tisíc kilo. Po zazvonění zvonu může sýrový trh začít. 

Obchod i ukázka místních tradic  

Kontroloři zjišťují kvalitu sýrů - Foto: Ondřej Houska

Kontroloři zjišťují kvalitu sýrůFoto: Ondřej Houska

Na náměstí nejprve přijdou kontroloři, kteří sýry ochutnávají. Ručí tak za jejich kvalitu. Pak začne smlouvání o koupi: obchodníci vyjednávají o ceně a celou dobu se přitom vzájemně plácají do rukou. Po uzavření obchodu následuje jedno velké plesknutí. 

Běžný turista si s sebou 12kilový bochník sýra neodnese. Lidé proto tradiční rituály uprostřed náměstí pozorují, ale na koupi sýrů se vydávají ke stánkům okolo hlavního prostranství. Jsou tu návštěvníci skutečně z celého světa. 

Drobná Japonka Šókó původně přijela na festival klasické hudby do nedalekého Haarlemu. Sýrový trh v Alkmaaru si prý však nemohla nechat ujít. Podobně mluví i Giuseppe z italské Florencie. 

„V Itálii nemáme takový trh jako tady. Sýrů vyrábíme spoustu, ale nenajdete u nás takovou ukázku tradic,“ říká Giuseppe. Skoro všichni návštěvníci se zastavují u stánků a kupují čtvrtkilové bochníčky sýra. Farmář Ted tak ani neví, kolik sýrů za jedno dopoledne prodá. 

Obchody jdou dobře i navzdory krizi  

Každý bochník váží několik kilogramů - Foto: Ondřej Houska

Každý bochník váží několik kilogramůFoto: Ondřej Houska

„Vůbec nevím. Přivezeme sem sýr a prodáme skoro všechen. Jsou to stovky bochníčků,“ říká. Ted prodává sýr s příchutí papriky, česneku, bylinek, hořčice nebo pepře. Nejvíc hrdý je na svou přírodní goudu. „Každý týden je jiná. Jednou prší, podruhé svítí slunce. Krávy tak nadojí pokaždé o trochu jiné mléko,“ vysvětluje. 

Na Tedově farmě přes léto pracuje i český středoškolák Vilém. Na nizozemské farmě je na stáži, protože studuje střední průmyslovou školu mlékárenskou v Kroměříži. Každý den pomáhá s výrobou sýrů. 

„Ráno přijdu, napustíme mléko, přidáme syřidlo. Naplníme formy, vylisujeme, otočíme, přidáme známky, znovu otočíme a znovu vylisujeme. Okrájíme přebytky a dáme do solné lázně na několik hodin. Vytáhneme, necháme uschnout a vložíme do plastiků,“ popisuje. 

Práce ho prý sice moc nebaví, ale v jídle je podle něj perspektiva.  

V jídle určitě perspektiva je a v dobrém sýru obzvlášť. Jak říkají místní prodejci sýrů, jejich obchody jdou pořád dobře i navzdory krizi. 


Zvětšit mapu: Alkmaar v Nizozemsku

Autor:  Ondřej Houska  (oho)
Pořad: Zápisník zahraničních zpravodajů  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace