Jiný kraj, jiný mrav. V Japonsku poděkují za čekání a v tramvaji nejezdí načerno

Nejvíc tramvají v celém císařství se prohání v Hirošimě - Foto: Gilad Rom, licence Creative Commons Atribution-NonCommecial-NoDerivs 2.0 Generic

Nejvíc tramvají v celém císařství se prohání v HirošiměFoto: Gilad Rom, licence Creative Commons Atribution-NonCommecial-NoDerivs 2.0 Generic

Víte, kde vám průvodčí v tramvaji poděkuje za to, že jste ji doběhli, zatímco celá souprava na vás čekala? V České republice to není. Ale pokud jste tipovali Japonsko, máte pravdu. Nejvíc tramvají v celém císařství se prohání v Hirošimě.

Souprava přijíždí do zastávky, a to je chvíle, kdy se lidé začnou hrnout směrem k řidiči nebo naopak k zadním dveřím, kde má své království průvodčí. Nastupuje se jedněmi, vystupuje druhými dveřmi. A pokud jsou tramvaje plné, nikdo se netlačí. Dotyčný jednoduše vyskočí ven a doběhne ke dveřím u průvodčího, kterému hodí daný obnos. 

 

Hirošima, to je město, kde vám průvodčí v tramvaji poděkuje za to, že jste ji doběhli, zatímco celá souprava na vás čekala. Z celého japonského císařství je to právě Hirošima, kde jezdí nejvíc tramvají.

Vložit na svůj web

„Jedete taky? Poběžte. Děkujeme, že jsme na vás mohli počkat,“ říká mi průvodčí vykukující z okna. Pak se ještě rozhlédne, zazvoní a vydáváme se dál po jedné z devíti linek, které v Hirošimě jezdí už od roku 1910. Nejdelší je dvojka jezdící po trase dlouhé přes 16 kilometrů. 

Ve špičce jsou tramvaje plné, ale to pro Japonce není problém. Za chvilku přiběhnou další čtyři průvodčí s pojízdnými pokladnami. Stoupnou si s nimi každý k jedněm dveřím, zapojí je do zásuvek ve sloupech podpírající střechu nad nástupištěm a lidé můžou rychle vystoupit a nastoupit. 

Autor:  Robert Mikoláš  (mir)
Pořad: Zápisník zahraničních zpravodajů  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace