V Motole se příští rok začne stavět nový dům pro rodiče dlouhodobě nemocných dětí

V motolské nemocnici má vyrůst unikátní dům pro rodiče dlouhodobě nemocných dětí. Nadační fond Dům Ronalda McDonalda tak připojí Českou republiku k dalším dvaačtyřiceti zemím, kde podobný dům už funguje. Rodiče těchto dětí v současné době musí bydlet na klasické ubytovně.

Rozdíl mezi plánovaným domem a ubytovnou je podle ředitele nadačního fondu Marka Šedivého jasný: „Chtěli bychom, aby si rodiče mohli opravdu odpočinout, ne aby spaly tři různé maminky na jednom pokoji. Aby maminka mohla mít na pokoji třeba manžela, sestru. Jeden pokoj bude znamenat jednu rodinu.“

V domě by měl fungovat i dobrovolnický program. „Bude tam obývací část a velká kuchyně. Takže ubytovaným třeba někdo přijde uvařit večeři tak, aby rodiny mohly co nejvíc času věnovat dětem, které jsou v nemocnici a potřebují je.“ S rodinou by v domě mohly být i léčené děti, pokud jim to zdravotní stav umožní.

Potřeba je asi 55 pokojů, z počátku by v domě mělo být ale asi 15 až 20 místností a pak kapacitu postupně rozšiřovat. Nadační fond teď s nemocnicí jedná o právu stavby. Příští rok na jaře by se podle Marka Šedivého mohlo začít stavět a otevřít by se dům měl na podzim 2019.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.