Chování cestujících v ústecké MHD dopravní podnik od dubna nahrává

Kamery budou nahrávat chování cestujících v ústecké MHD - Foto: Martin Svozílek

Kamery budou nahrávat chování cestujících v ústecké MHDFoto: Martin Svozílek

Dopravní podnik města Ústí nad Labem nahrává a ukládá od 1. dubna záznamy z bezpečnostních kamer v polovině vozů. Potřeboval k tomu povolení Úřadu pro ochranu osobních údajů. Firma si od záznamů slibuje snadnější vyšetření incidentů, které se v autobusech a trolejbusech stávají.

„Špatné to není. Když se něco stane, třeba někoho napadnou, dají se ty záběry použít a objasní ten případ. Lidi jsou na nás někdy nepříjemní, ale často se tomu dá předejít asertivním chováním. Jako řidič jsem tam zavřený a nikdo na mě moc nemůže, ale hůř jsou na tom revizoři,“ myslí si Miloslav Kříž, jeden z řidičů ústecké MHD. 

Dopravní podnik loni zaznamenal šest vážnějších napadení revizorů, letos zatím jedno. Slova řidiče potvrzuje i zástupce ředitele městské policie Jan Novotný. 

„Napadání řidičů a revizorů je na denním pořádku. Po dohodě s dopravním podnikem ročně pořádáme mnoho desítek akcí, kdy strážníci doprovázejí revizory, aby nebyli fyzicky napadáni. Ve všech linkách cestují neplatiči, ale na linkách z Předlic nebo z Krásného Března bohužel dochází i k fyzickému napadání revizorů,“ shrnuje Novotný. 

Kamery byly ve vozech MHD už dřív, teď jsou ale záznamy z nich nahrávané 

Kamery byly ve vozech ústecké MHD už dřív – sloužily ale jen k tomu, že řidič viděl, co se ve voze děje. Od dubna ukládá Dopravní podnik i záznamy. Firma splnila podmínky Úřadu na ochranu osobních údajů a podle mluvčího Luboše Heřmana zajistila, že nahrávky někdo nezneužije. 

„K záznamům nemá přístup ani Dopravní podnik města Ústí nad Labem, má ho pouze Policie České republiky s tím, že ten záznam je zaheslován. V případě, že si ho policie vyžádá, přijede pověřená osoba, zadá kód, stáhne si ho na flash disk a odveze si ho. V současnosti pořizujeme záznamy kamer z 30 autobusů a 28 trolejbusů,“ vysvětluje Heřman. 

Autobusy i trolejbusy, nahrávající chování cestujících, jsou na linky nasazovány náhodně. Záznamy z nich slouží policistům nejen pro objasnění incidentů, ale třeba i při vyšetřování krádeží. 

Pořad: Informace ze severu Čech  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 5:45, 6:20, 6:45, 7:20, 7:45, 14:30, 14:40, 15:25, 15:40, sobota-neděle 6:20, 6:40, 7:20, 7:40, 8:25, 8:35, 8:45, 14:15, 15:15, 15:45  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Stav vozovky: náledí, Rumburk
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Dobroměřice
  D8, mezi km 92 a 49, ve směru Praha, kluzká vozovka, sníh, ztížené jízdní podmínky, Od 16.01.2018 07:00 Do 16.01.2018 10:00, zvýšené nebezpečí nehody

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace