Majitelé hospod a restaurací rezignovali. Už se tolik nesnaží obcházet zákaz kouření

cigareta - Foto:  pixabay.com

cigaretaFoto:  pixabay.com

Majitelé a hosté restaurací si už zvykli na úplný zákaz kouření. Zpočátku se ho snažili obcházet, teď už se situace postupně uklidňuje. Vyplývá to z kontrol krajských hygieniků.

Zákaz kouření teď dodržuje také hospoda v České Kamenici na Děčínsku, kde stálí kouřili hosté po skončení otevírací doby. Na restauraci někdo poslal kontrolu a majitel se rozhodl s kouřením uvnitř lokálu nadobro skoncovat. 

Tady je dejme tomu čtyřicet skalních kuřáků a jen dva nekuřáci. Takže dochází k situaci, že se třicet lidí, kteří jsou v hospodě, zvedne a jde ven, a ti dva nekuřáci zůstávají v restauraci,“ popsal hostinský Viktor Vorba. 

Na úplný zákaz kouření se majitelé hospod připravují různě. I typicky „česky“ 

Taková je situace po zákazu kouření v malé hospodě u nádraží v České Kamenici na Děčínsku. Chybějící cedule zákaz kouření stála majitele Viktora Vorbu 5 tisíc korun. V lokále, kde jste si po zákazu kouření zapálili po otevírací době, už popelníky nenajdete. A nálada se tu kvůli tomu zhoršila. 

„Od té doby, co přišla ta kontrola, co přišla ta udání, tak se s těmi nekuřáky nikdo nebaví, protože si ti kuřáci myslí, že je udali oni. Ten protikuřácký zákon rozděluje lidi,“ říká hospodský. 

Po několika udáních se vzdal i Viktor Vorba. U něj v hospodě už si nikdo nezapálí. Podle hygieničky Věry Tomkové se snaží obejít zákaz kouření stále méně hospodských. 

„Nějakým způsobem se to vytříbilo, oni to nejdřív zkoušeli – označili provozovnu jako klubovnu, nebo zrušili hostinskou činnost,“ popsala Tomková. Podle ní ale záleží jen na tom, jak je provozovna zkolaudovaná: „Prostě podávají se tam nápoje, nebo pokrmy, tak tam se kouřit nesmí.“ 

Porušení úplného zákazu kouření mohli začít hygienici postihovat od 1. září. „Kontrola byla provedena ve 104 provozovnách stravovacích služeb z hlediska označování výčepů a v 89 provozovnách z hlediska přímo kontroly zákazu kouření,“ dodává ještě Tomková čísla kontrol za celý Ústeckého kraje. 

Hygiena pak uložila celkem 13 pokut ve výši 29 tisíc korun. Řada kontrol se podle Tomkové koná na anonymní udání. 

Autor:  Daniela Pilařová
Pořad: Informace ze severu Čech  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 5:45, 6:20, 6:45, 7:20, 7:45, 14:30, 14:40, 15:25, 15:40, sobota-neděle 6:20, 6:40, 7:20, 7:40, 8:25, 8:35, 8:45, 14:15, 15:15, 15:45  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Srážky: přeháňky, I/7 Krásná Lípa
  Srážky: přeháňky, I/7 Chomutov estakáda
  Srážky: přeháňky, I/7 Chomutov

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace