MOZART – KLUSÁK – HAYDN… ve Studiu 1

Vlastimil Kobrle, Petr Zdvihal - Foto: Ondřej Melecký

Vlastimil Kobrle, Petr ZdvihalFoto: Ondřej Melecký

Jaro, jež vévodí přírodě, dává tušit, že se blíží závěr další koncertní sezony kulturních institucí. Rozhlasoví symfonikové svou jubilejní 90. sezonu „začnou uzavírat“ v úterý 11. dubna. Na tento den připravili pro všechny zájemce poslední, čtvrtý koncert z cyklu „Tady žije SOČR“.

Všechna místa jsou obsazena 

Návštěvníci Studia 1 v budově na Vinohradské 12 i posluchači Vltavy si už zvykli, že se zde jako sólisté tradičně představují členové orchestru.  

Tentokrát to budou oba koncertní mistři, pánové Vlastimil Kobrle a Petr Zdvihal, a sólohobojista Zdeněk Rys. Program nabídne sympatickou kombinaci děl klasicismu a jednoho opusu našeho současníka, který se ovšem vztahuje právě k odkazu geniálního Amadea. 

Mozartem začneme: V polovině 18. století se těšily značné oblibě koncerty s rozmanitým sólistickým obsazením. Concertone pro dvoje housle a orchestr C dur se zrodilo v Salcburku roku 1774 a skýtá nezměrnou potěchu v podobě hudby elegantní, zdobné, libozvučné i zábavné. Častěji bývá k slyšení z nahrávek než z koncertních síní – o to raději vám ji zprostředkujeme v nesporně špičkové interpretaci, jejímiž garanty jsou oba koncertní mistři SOČRu. 

Zdeněk Rys - Foto: Khalil Baalbaki

Zdeněk RysFoto: Khalil Baalbaki

Současnou tvář zastoupí na koncertu Jan Klusák, skladatel, zároveň též literát, herec a muž obdařený matematickým nadáním, které ho dokonce přivedlo k vášnivému sestavování horoskopů i promítání poselství hvězd a astrologických výpočtů do kompoziční tvorby. 

Jeho Stesk po Mozartovi vznikl u příležitosti 200. výročí úmrtí hudebního génia (1991) a je určen pro komorní orchestr s obligátním hobojem. Premiéry se dočkal ve skladatelově rodišti v únoru 1992. Více nám o kompozici, doufejme, prozradí sám skladatel. 

Nejvýraznějšího partu se sólohobojista Zdeněk Rys dočká až v závěrečné skladbě, v Koncertu C dur od Josepha Haydna, nádherném díle překypujícím invencí. Poprvé ho hrál ve škole, zatím naposledy před třemi lety s Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně, a tentokrát to bude s „domovským“ orchestrem.  

Rozpravy s umělci povedou moderátoři Jitka Novotná a Vasil Fridrich. Koncert začíná v 19.30 ve Studiu 1 – a také v přímém přenosu na stanici Vltava. 

Související weby

ČRo Vltava

Klasika

Autor:  Jitka Novotná

Nové články v rubrice

 • 18. května  2017       rubrika: Aktuality

  Happy birthday, Ostravo!!!

  Od 22. května do 9. června se koná letošní Janáčkův máj, jehož úvodní koncert svěřili pořadatelé rozhlasovým symfonikům. Ve Společenském sálu ostravského Domu kultury tak připomenou 750 let od založení města na první...

   
 • 15. května  2017       rubrika: Aktuality

  TATA / BOJS a SOČR vydají záznam společného koncertu z Fora Karlín

  Když loni oznámili TATA / BOJS společný koncert se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Tomáše Braunera v rámci projektu Nové horizonty, ani jeden ze souborů dost možná nevěděl, do čeho vlastně jde....

   
 • 5. května  2017       rubrika: Aktuality

  SOČR na Pražském jaru

  Rozhlasoví symfonikové se na našem nejvýznamnějším festivalu klasické hudby představí letos dvakrát. V rámci 69. mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se stanou partnery finalistům oboru housle, který se v historii...

   

Video

ZÁZNAM: SOČR a hvězdy pro Světlušku

Přední osobnosti klasické hudby spolu s nevidomými umělci rozsvítily pro Světlušku 27. února Obecní...

My jsme SOČR - Foto: Vladimír Staněk
 

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace