Zprávy13. listopadu  2017 v 09:59  

Golčův Jeníkov koupil svým hasičům novou cisternu. Peníze z evropských fondů ale zatím nemá

Hasiči – ilustračně snímek - Foto: Milan Kopecký

Hasiči – ilustračně snímekFoto: Milan Kopecký

Město Golčův Jeníkov koupilo svému hasičskému sboru novou cisternu. Stála 8,5 milionu korun s tím, že radnice počítá s evropskou dotací ve výši 7,7 milionu korun. Zatím ale peníze nedostali, respektive jejich žádost úředníci fondů už několikrát zamítli. Podle starosty Jeníkova se o to budou pokoušet i dál.

Hasiči v Golčově Jeníkově jsou zařazeni ve skupině JPO II, tedy jeden stupeň pod klasickou profesionální jednotkou. Navíc město leží u hranic dvou krajů a zásahů, jak na území Vysočiny, tak Pardubického a Středočeského kraje, mají hodně. S novým vozem od léta už několikrát vyjížděli. 

Starosta Golčova Jeníkova Vlastimil Marušák počítal s tím, že dostanou velkou část investice za cisternu zpět. Zatím se tak ale nestalo, jejich žádost byla úředníky fondu IROP opakovaně zamítnuta. 

„Teď požádali, abychom jim dali rozpočet ke studii proveditelnosti. Nikde v pravidlech to nebylo, ta studie – tu jsme si dělali my, byla součástí žádosti, ale neexistuje jediný důvod ji vyžadovat a také po nikom jiném to nechtěli,“ řekl starosta. 

Podle zástupce Centra regionálního rozvoje, které dotace administruje, Viléma Juránka, je to běžný postup. 

Podobně jako Golčův Jeníkov zažádalo o peníze na hasičskou techniku několik obcí z Vysočiny, kupříkladu Stařeč, Okříšky nebo Nový Rychnov. 

Autor:  Daniel Zach, Milan Kopecký
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: 8:00, 9:00 ...  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace