Poslanci chtějí stanovit limity pro množství drogy u řidičů

24. května  2013 v 13:10  
kontrola řidičů - Foto:  denik.cz

kontrola řidičůFoto:  denik.cz

Drogy za volantem jsou u nás stále větším problémem. Poslanci přitom rozhodli, že stanoví limity, kdy řidič ještě je a kdy už není drogou ovlivněn. Pro zastánce nulové tolerance u alkoholu je to nepochopitelné.

Alkohol je návyková látka jako každá jiná droga. Rozdíl je v tom, že drogy, tak jak je vnímáme, zůstávají v lidském těle déle. „Řada návykových látek je rozpustná v tucích a může se prokázat i v relativně delší době po požití nebo po konzumaci zakázané látky,“ vysvětluje profesor Tomáš Zima z Lékařské fakulty univerzity Karlovy. 

Čtěte také: Policie zpřísní kontroly řidičů. Stále více jich jezdí pod vlivem drog

Zbytkový alkohol je totiž vždy alkohol, a dokud ho řidič v sobě má, je pod jeho vlivem. U drog je to jinak. „Droga je někdy prokazatelná po pěti až deseti minutách, u některých to trvá déle. Drogy se v lidském těle metabolizují, vznikají více nebo méně aktivní metabolity. Například tetrahydrocannabinol, který je obsažený v marihuaně, přetrvává v tukové tkáni týdny. Můžeme zachytit jeho stopu, i když je pravděpodobnost ovlivnění malá, protože trvá déle, než se z organizmu vyplaví,“ popisuje Tomáš Zima. 

V řidičově těle tedy můžeme najít stopy drog i po několika týdnech. Ačkoliv už není pod jejich vlivem. „U drog vlastní látka v těle většinou přímo nepřetrvává tolik hodin, pokud je dávka malá,“ říká Tomáš zima. Přímé ovlivnění drogou mají odhalovat testy, které používá například policie. „Tyto testy jsou orientační a jsou méně přesné, než testy na alkohol,“ upozorňuje profesor Tomáš Zima. 

Čtěte také: Chystají se speciální policejní kontroly. Budou měřit váš zrak

Dokážou však odhalit, zda je řidič pod vlivem drogy nebo není a ty kvalitnější pak také alespoň míru ovlivnění – množství drogy v určitém rozsahu. Pak je ovšem v současné době potřeba stejně stanovit přesné množství. To je ale značně nákladné, zvláště u tvrdších drog. Zatímco laboratorní rozbor na alkohol stojí v řádech sto korun, u drog se cena může vyšplhat až na deset i patnáct tisíc korun. 

„Pokud bude otázka, jestli je přítomný tetrahydrocannabinol, je to záležitost 100 korun. Tisíc korun, pokud je podezření, že byly použity moderní syntetické drogy – potom je to analyticky velmi odlišné a kvůli tomu se liší také cena,“ dodává Tomáš Zima. 

A právě prosté stanovení míry ovlivnění drogou bez přesného rozboru stanoveného vyhláškou by mělo nejen zlevnit prokazování ale i zrychlit projednávání tohoto šířícího se nešvaru. 

Autor:  Petr Jansa  (pgj)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Rumburk
  Viditelnost: snížená viditelnost na méně než 100 m, Rumburk
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Dobroměřice

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas