Poslanci chtějí stanovit limity pro množství drogy u řidičů

24. května  2013 v 13:10  
kontrola řidičů - Foto:  denik.cz

kontrola řidičůFoto:  denik.cz

Drogy za volantem jsou u nás stále větším problémem. Poslanci přitom rozhodli, že stanoví limity, kdy řidič ještě je a kdy už není drogou ovlivněn. Pro zastánce nulové tolerance u alkoholu je to nepochopitelné.

Alkohol je návyková látka jako každá jiná droga. Rozdíl je v tom, že drogy, tak jak je vnímáme, zůstávají v lidském těle déle. „Řada návykových látek je rozpustná v tucích a může se prokázat i v relativně delší době po požití nebo po konzumaci zakázané látky,“ vysvětluje profesor Tomáš Zima z Lékařské fakulty univerzity Karlovy. 

Čtěte také: Policie zpřísní kontroly řidičů. Stále více jich jezdí pod vlivem drog

Zbytkový alkohol je totiž vždy alkohol, a dokud ho řidič v sobě má, je pod jeho vlivem. U drog je to jinak. „Droga je někdy prokazatelná po pěti až deseti minutách, u některých to trvá déle. Drogy se v lidském těle metabolizují, vznikají více nebo méně aktivní metabolity. Například tetrahydrocannabinol, který je obsažený v marihuaně, přetrvává v tukové tkáni týdny. Můžeme zachytit jeho stopu, i když je pravděpodobnost ovlivnění malá, protože trvá déle, než se z organizmu vyplaví,“ popisuje Tomáš Zima. 

V řidičově těle tedy můžeme najít stopy drog i po několika týdnech. Ačkoliv už není pod jejich vlivem. „U drog vlastní látka v těle většinou přímo nepřetrvává tolik hodin, pokud je dávka malá,“ říká Tomáš zima. Přímé ovlivnění drogou mají odhalovat testy, které používá například policie. „Tyto testy jsou orientační a jsou méně přesné, než testy na alkohol,“ upozorňuje profesor Tomáš Zima. 

Čtěte také: Chystají se speciální policejní kontroly. Budou měřit váš zrak

Dokážou však odhalit, zda je řidič pod vlivem drogy nebo není a ty kvalitnější pak také alespoň míru ovlivnění – množství drogy v určitém rozsahu. Pak je ovšem v současné době potřeba stejně stanovit přesné množství. To je ale značně nákladné, zvláště u tvrdších drog. Zatímco laboratorní rozbor na alkohol stojí v řádech sto korun, u drog se cena může vyšplhat až na deset i patnáct tisíc korun. 

„Pokud bude otázka, jestli je přítomný tetrahydrocannabinol, je to záležitost 100 korun. Tisíc korun, pokud je podezření, že byly použity moderní syntetické drogy – potom je to analyticky velmi odlišné a kvůli tomu se liší také cena,“ dodává Tomáš Zima. 

A právě prosté stanovení míry ovlivnění drogou bez přesného rozboru stanoveného vyhláškou by mělo nejen zlevnit prokazování ale i zrychlit projednávání tohoto šířícího se nešvaru. 

Autor:  Petr Jansa  (pgj)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

 • 10. října  2017 v 11:09     Audio  rubrika: Aktuálně

  Rozdíly mezi typy zimních pneumatik jsou propastné

  Sychravé a chladné počasí možná přinutí některé řidiče letos přezout na zimní pneumatiky o něco dřív. Povinnost jízdy na zimních kolech platí od 1. listopadu do 31. března. Výrobci pneumatik ale doporučuji jízdu na...

   
 • 4. října  2017 v 12:00     Fotogalerie  rubrika: Aktuálně

  Velká cena Zelené vlny: Svezte se v závodním voze!

  Neděle 15. října 2017 od 09:00 do 15:00 – Masarykův okruh v Brně – Den otevřené dráhy a v jeho rámci Velká cena Zelené vlny. Bohatý program nejen pro motoristy, řada atrakcí a soutěž o jízdu s profesionálem v závodním...

   
 • 3. října  2017 v 11:11     Audio  rubrika: Aktuálně

  Houbaři svými auty blokují cesty lesníkům

  V Česku právě vrcholí houbařská sezóna a hodně lidí vyrazí na svoje oblíbená místa autem. To pak často nechají zaparkované přímo na lesní cestě. Nejen, že tím řidiči zablokují lesníkům příjezd do lesa, ale za takové...

   

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 19.10.2017 01:45 do 03:50; na silnici 101 v obci Říčany okres Praha-východ; nehoda; havarované vozidlo; OA x dopravní značení, bez zranění osob.
  Od 19.10.2017 01:35 do 03:40; na silnici 27 u obce Havraň okres Most; nehoda; zvěř na vozovce; havarované vozidlo; OA x zvěř, bez zranění osob.
  v ulici Štěrboholská spojka v obci Praha, Pozor! Nadměrný náklad, Od 18.10.2017 23:00 Do 19.10.2017 05:00, Pozor! Nadměrný náklad; Dne 18.10.2017 bude probíhat přeprava nadměrného nákladu (NN) na jedné ...

Speciály

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace