Zprávy → Afrika20. ledna  2016 v 07:38  

V Libyi vznikne vláda národní jednoty. Má sjednotit soupeřící frakce v zemi

Na složení nového kabinetu se dohodla devítičlenná prezidentská rada (ilustrační foto) - Foto:  Collin Anderson,  CC BY-NC-SA 2.0

Na složení nového kabinetu se dohodla devítičlenná prezidentská rada (ilustrační foto)Foto:  Collin Anderson, CC BY-NC-SA 2.0

Libye by po roce a půl měla mít novou vládu o 32 členech, dohodla se na ní prezidentská rada. Má nahradit stávající dva kabinety, které sídlí odděleně v Tripolisu a Tobruku. Vznik nové vlády zprostředkoval zmocněnec OSN pro Libyi Martin Kobler. Jejím hlavním úkolem je sjednotit soupeřící frakce v zemi.

Zmocněnec OSN pro Libyi, německý diplomat Martin Kobler vyzval mezinárodně uznávaný libyjský parlament, který sídlí na východě Libye v Tobruku, aby se co nejdříve sešel a novou vládu schválil. Má na to deset dní. 

Kabinet má vést tripolský obchodník Fáiz Sarrádž, který se na jejím vzniku podílel a který stojí v čele prezidentské rady. 

Vznik nové vlády ovšem mohou provázet problémy. Prezidentská rada se na ní totiž neshodla jednomyslně. Dva její členové se pod seznam nových ministrů nepodepsali. 

Dohodu o ustavení vlády národní jednoty podepsali už v prosinci v Maroku někteří libyjští poslanci. Ani jeden ze dvou parlamentů, které dnes v zemi fungují, ale dokument neratifikoval. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová nicméně označila rozhodnutí ustavit vládu národní jednoty za klíčové pro stabilizaci politické, ekonomické i humanitární situace v Libyi.

Jeden z nich podle agentury Reuters prohlásil, že východní Libye je v novém kabinetu slabě zastoupená a že ozbrojené síly spojené s východolibyjskou vládou nemají dostatečnou podporu. 

Podle Reuters s podobou nového kabinetu nesouhlasí také někteří z poslanců obou libyjských parlamentů. Někteří považují kabinet o 32 členech za příliš velký. 

Zatím taky není jasné, kdy a kde by měl nový kabinet začít pracovat. Mezinárodní agentury odhadují, že v Tripolisu. 

Libye je rozvrácená od arabského jara v roce 2011, kdy padl režim Muammara Kaddáfího. Milice, které proti němu bojovaly, následně odmítly složit zbraně a Libye se fakticky rozpadla na několik částí. Od léta 2014 měla země dva paralelní parlamenty i vládní kabinety. Každá z těchto stran se těší podpoře různých ozbrojených skupin. 

Autor:  Tea Parkanová,  msk

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace