Zprávy → Atletika11. října  2016 v 17:55  

S chodítkem se pohybuje okolo postele, líčí lepšící se stav Zátopkové její přátelé

Olympijská vítězka v hodu oštěpem Dana Zátopková - Foto:  ASC Dukla

Olympijská vítězka v hodu oštěpem Dana ZátopkováFoto:  ASC Dukla

Zdravotní stav olympijské vítězky v hodu oštěpem Dany Zátopkové se podle jejích přátel lepší. S pomocí chodítka už se pohybuje kolem postele a čeká ji rehabilitace. V Ústřední vojenské nemocnici je přes týden a dveře od jejího pokoje se netrhnou.

Manželka legendárního vytrvalostního běžce Emila Zátopka si přivodila zlomeninu nohy v krčku v noci na pátek 30. září. Hned v sobotu podstoupila operaci v celkové anestezii, a to i přes její vysoký věk čtyřiadevadesát let. Lékaři byli překvapeni, jak dobře Dana Zátopková operaci zvládla. 

„Dana je na tom psychicky dobře, ale fyzicky je to samozřejmě horší. Včera poprvé chodila s takovým chodítkem okolo postele, protože je ještě na trubičkách,“ komentoval situaci letitý rodinný přítel a místopředseda Českého klubu olympioniků Karel Engel. 

Doma ji našel právě on společně s Františkem Fojtem, bývalým sekretářem Českého atletického svazu, který s ní měl domluvený oběd. Když se na Danu Zátopkovou nemohl doklepat, zavolal právě Engelovi, který má od jejího bytu klíče. 

Nutno podotknout, že Dana Zátopková je velmi aktivní žena. V jejím domě v pražské Troji přijímala spoustu návštěv a sama nedávno vydala knihu o společném životě s Emilem Zátopkem s názvem Náš život pod pěti kruhy. Minulý pátek měla mít schůzku s šéfem gymnázia v Uherském Hradišti, které je jejím rodným městem. 

Čtěte také: Dana Zátopková je v nemocnici. Podstoupila operaci zlomené nohy

I teď v nemocnici přijímá návštěvy. Dnes se s ní měl setkat Pablo Capalbo, zakladatel mezinárodního pražského maratonu, a novinář Pat Butcher, který by jí rád předal knihu o Emilovi Zátopkovi. Dost věcí s ní při psaní konzultoval. 

Nyní čeká bývalou olympijskou vítězku asi dvouměsíční rehabilitace a potom by se mohla vrátit domů. Zřejmě bude chodit o holi, což pro ni ale nebude změna, protože ji využívala i předtím kvůli bolavé páteři. 

„S olympijským výborem máme domluveno a s nemocnicí, že ji tam nechají na rehabilitaci. Překvapuje mě, že to psychicky zvládá a bere to jako životní zkoušku,“ říká Karel Engel.  

Autor:  Nikola Šrámková, Ľubomír Smatana  (ľsm)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace