Zprávy → Člověk2. září  2016 v 11:23  

Epidemie žloutenky na jihu Moravy graduje, počet týdenních nakažených je rekordní

Lékaři doporučují očkování i důsledné mytí rukou (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Lékaři doporučují očkování i důsledné mytí rukou (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Hygienici na jihu Moravy za uplynulý týden zaznamenali zatím největší týdenní nárůst nakažených žloutenkou. Je to rekordních 25 lidí. Epidemie podle nich i nadále roste. Letos se zatím nově nakazilo přes dvě stovky lidí, což je patnáctkrát více než loni.

Epidemie, kterou hygienici vyhlásili v březnu, ale podle lékaře Petra Husy z brněnské Fakultní nemocnice nekončí. „Dneska jsme měli rekord, čtyřiadvacet hospitalizovaných pacientů. Týdně to dělá přibližně asi dvacet nových případů,“ popisuje Husa. 

Podle něj už epidemie není lokalizovaná na původní komunitu lidí bez domova a narkomanů. Nemocí jsou nově zasažení prý i lidé bez tohoto zázemí. Navíc se stále nedaří najít spojující faktor, odkud se žloutenka šíří. 

 

Doktoři se obávají, že by se virus žloutenky mohl začít šířit i v dětských kolektivech. Více prozrazuje Marie Veselá.

Vložit na svůj web

Nejvíce nakažených se nachází mezi lidmi ve věku 20 až 44 let. Doktoři se také obávají, že by se virus mohl na začátku školního roku začít šířit i v dětských kolektivech. 

„Školní rok a shromažďování dětí ve školách není příznivým epidemiologickým faktorem a může znamenat další šíření nemoci. Doporučujeme, aby se děti nechaly naočkovat,“ varuje Husa. Kromě očkování radí lékaři i důsledné mytí rukou. 

Autor:  Marie Veselá, Ondřej Patrovský

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace