Zprávy → Divadlo21. března  2017 v 06:32  

'Olze by se to líbilo.' Cenu divadelní kritiky získala za ztvárnění někdejší první dámy herečka Štorková

Předávání Cen divadelní kritiky za rok 2016, inscenace roku David Radok - Foto: Filip Jandourek

Předávání Cen divadelní kritiky za rok 2016, inscenace roku David RadokFoto: Filip Jandourek

Jména nejlepších českých herců a nejlepších divadel jsou známá. V pondělí večer se rozdaly Ceny divadelní kritiky za loňský rok. Tu nejvýznamnější kategorii inscenaci roku ovládl režisér David Radok s operou „Modrovousův hrad/Očekávání". Divadlem roku se už podruhé stala Komorní scéna Aréna Ostrava. Ceny se nepředávaly na červeném koberci, ale překvapivě v opuštěném karlínském domě.

Prázdný třípatrový dům prostoru Pomezí, kde se moc netopí ani nesvítí: na tomto neobvyklém místě se v pondělí rozdávaly Ceny divadelní kritiky. A být osobně u vyhlášení bylo spíš dílem náhody. 

Cenu si v potemnělé místnosti převzal například talent roku Tomáš Dianiška z pražského Divadla Pod Palmovkou. Nejočekávanější kategorií jsou tradičně i ceny pro herce a herečky. Pavlína Štorková si ji odnesla za hlavní roli ve hře Olga/Horrory z Hrádečku. 

Předávání Cen divadelní kritiky za rok 2016, ženský herecký výkon Pavlína Štorková - Foto: Filip Jandourek

„Musím se přiznat, kdy nám začali chodit na inscenaci lidi, kteří Olgu znali nebo se nějakým způsobem s párem Havlových setkali, určitá nervozita tam byla. Tvořila jsem Olgu s nejlepším vědomím a svědomím, ale obstát před těmi, kteří ji osobně znali, nebylo lehké. Vím, že nás vždy všechny potěšily krásné, velmi milé a srdečné ohlasy. Někdo snad dokonce i řekl, že by se to Olze líbilo,“ popsala Štorková, co pro ni její role znamená. 

 

Ceny za nejlepší inscenaci dostal režisér Radok za operu Modrovous. Divadlem roku je podruhé Komorní scéna Aréna Ostrava

Vložit na svůj web

V kategorii Mužský herecký výkon roku 2016 přesvědčil nejvíce kritiků Stanislav Majer v pražském Studiu Hrdinů. To uvádí hru „Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny". Majer se v ní zamýšlí nad stavem naší společnosti. Inscenace měla premiéru loni v září. Pro herce se toho za tu dobu moc nezměnilo. 

Předávání Cen divadelní kritiky za rok 2016, režisér roku Tomáš Dianiška - Foto: Filip Jandourek

„Spíš si to více nebo méně užívám. Pro mě je zásadní fakt ten text, chytrý, vtipný. Myslím si, že je to napsané s nadhledem a že je to něco, co nějak, aspoň z mého hlediska, na českém divadle chybí anebo chybělo. Dělá mi to velkou radost to hrát,“ uvedl Majer. 

Herecký svět tento týden s napětím čeká na další velkou událost. V sobotu večer se v pražském Národním divadle rozdají Ceny Thálie.  

Předávání Cen divadelní kritiky za rok 2016, mužský herecký výkon Stanislav Majer - Foto: Filip Jandourek

Předávání Cen divadelní kritiky za rok 2016, divadlo roku Ivan Krejčí - Foto: Filip Jandourek

Předávání Cen divadelní kritiky za rok 2016, scénograf David Kopecký - Foto: Filip Jandourek

Předávání Cen divadelní kritiky za rok 2016, scénografie roku Tereza Gsöllhoferová a Eva Justichova - Foto: Filip Jandourek

Autor:  Kateřina Svátková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace