Zprávy → Domácí8. listopadu  2016 v 15:52  

Do rozsudku zkopíroval pasáže jiného verdiktu. Soudce expolicisty Kadlece dostal výtku

Bývalý policista Karel Kadlec - Foto: Filip Jandourek

Bývalý policista Karel KadlecFoto: Filip Jandourek

Za ledabyle vypracovaný rozsudek v případu expolicisty Karla Kadlece dostal soudce Jiří Horký výtku. Zjistil to Zpravodajský web Českého rozhlasu. Trest mu udělil Obvodní soud pro Prahu 2, kde působí. Prověrku jeho práce spustila kritika Městského soudu v Praze, který Horkému rozsudek v kauze bývalého lektora Policejní akademie vrátil s tím, že v něm jsou závažné chyby.

"JUDr. Horkému byla udělena výtka ve smyslu paragrafu 88a zákona o soudech a soudcích za nedostatky při písemném vyhotovení rozsudku," řekla Zpravodajskému webu Českého rozhlasu Marcela Pröllerová, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2. 

Zmíněný paragraf konkrétně zní, že "drobné nedostatky v práci nebo drobné poklesky v chování může orgán státní správy soudů, který je oprávněn podat návrh na zahájení kárného řízení, vyřídit tím, že je soudci, předsedovi soudu, místopředsedovi soudu, předsedovi kolegia Nejvyššího soudu nebo Nejvyššího správního soudu vytkne, je-li to postačující". Jinými slovy: soudce Horký se prozatím vyhne kárnému řízení. 

Nadřízení Horkého spustili prověrku jeho práce poté, co soudce zkritizoval nadřízený Městský soud v Praze. Ten se zabýval odvoláním v případu opilého expolicisty Karla Kadlece. Reakci přímo soudce Horkého Zpravodajský web Českého rozhlasu zjišťuje. 

Čtěte také: Podmínka a zákaz řízení pro Kadlece neplatí. Soud rozsudek špatně vyhotovil

Městský soud Horkého rozsudek v kauze Kadlece zrušil. S uloženým trestem sice souhlasil, vadila mu ale úroveň vyhotovení rozsudku. Verdikt totiž obsahoval chybné pasáže. 

Soudce Horký například do usnesení zkopíroval informace z jiného případu a podle soudu také nebylo zřejmé, kdy cituje svědka a kdy v rozsudku hovoří on. 

Svléknout talár soudce 

Horký působí na soudu pro Prahu 2 patnáct let a za své působení obdržel jednu výtku, napsala MF Dnes

Už v minulosti byl navíc Horký za svou práci kritizován. V roce 1997 například coby předseda senátu městského soudu zapomněl požádat o prodloužení vazby pro Ivana Roubala, v té době obviněného z několikanásobné vraždy. Horký své pochybení omlouval tím, že Roubala z vazby pustit chtěl. 

Tehdejší ministryně spravedlnosti Vlasta Parkanová ho chtěla odvolat. Případ řešil kárný senát vrchního soudu, ten Horkému nakonec na tři měsíce snížil plat o dvacet procent. 

V další kauze Horký například zfalšoval protokol o jednání o propuštění na kauci, ačkoli se vůbec neuskutečnilo. Za tento prohřešek i vulgární urážku kolegyně se podle deníku Horký opět dostal před kárný senát. Tehdejší ministr spravedlnosti Otakar Motejl navrhl zbavit Horkého taláru a postavil ho i mimo službu. 

Nejvyšší soud byl v trestu mírnější a Horkému funkci soudce ponechal, vydal mu ale zákaz působit jako předseda senátu. Poté přestoupil právě na Obvodní soud pro Prahu 2. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace