Zprávy → Domácí30. listopadu  2016 v 11:11  

Znáte nové ministry? Ludvík - 'ministr pacientů'. Chvojka chce lidská práva pro všechny

Noví ministři: Miloslav Ludvík a Jan Chvojka z ČSSD - Foto: Filip Jandourek

Noví ministři: Miloslav Ludvík a Jan Chvojka z ČSSDFoto: Filip Jandourek

V Sobotkově vládě se vyměnili dva ministři ze sociální demokracie. Jedenáct měsíců před sněmovními volbami skončil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Na jeho místo nastoupil ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. Na postu ministra pro lidská práva a šéfa legislativní rady vlády nahradil Jiřího Dienstbiera poslanec Jan Chvojka. Ve středu před polednem je na Hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Premiér se pro změny v kabinetu rozhodl po neúspěšných krajských volbách.

Změny v kabinetu oznámil premiér Bohuslav Sobotka na začátku listopadu. Někteří politici podle něj byli už prý unavení a bylo potřeba je vyměnit.  

Zleva: Bohuslav Sobotka, Miloslav Ludvík a Svatopluk Němeček - Foto: Filip Jandourek

Zleva: Bohuslav Sobotka, Miloslav Ludvík a Svatopluk NěmečekFoto: Filip Jandourek

11. listopadu uvedl konkrétní jména. Změny zasáhly jen ministry sociální demokracie. Lidovci a hnutí ANO se k rekonstrukci vlády nepřipojili. 

„Sociální demokracie skončila v krajských volbách na druhém místě. Já jsem přesvědčen, že voliči dali jasně najevo, že se musíme změnit," řekl Sobotka. 

Do vlády se nově dostává Jan Chvojka a jeho spolustraník Miloslav Ludvík, ředitel pražské motolské nemocnice. Níže si můžete přečíst, jaká byla jejich cesta do Strakovy akademie. 

Jan Chvojka: Lidská práva náleží všem bez ohledu na etnikum a pohlaví

Janu Chvojkovi je 35 let a za svůj život toho stihl docela dost. Nejdříve se živil jako právník Pardubického kraje, pak ho ale víc začala zajímat politika. Rodák z Hlinska se stal poslancem ČSSD a postupně zastupitelem Chrudimi a Pardubického kraje. 

Ve středu se stal novým ministrem pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu. Povede také legislativní radu vlády. Do politiky se přitom dostal před šesti lety úplnou náhodou. „Skákání je myslím zajímavá činnost, samozřejmě ten pocit byl příjemný, nicméně jsem to přece jenom nečekal.“ 

Tak před časem komentoval svůj v podstatě náhodný vstup do politiky Jan Chvojka z ČSSD. Před šesti lety pracoval jako právník na krajském úřadě v Pardubicích a v to, že uspěje ve volbách do Poslanecké sněmovny, nedoufal. Byl totiž na posledním 19. místě kandidátky a uspěl jen díky kroužkování. „Druhým dnem pro mě začal maraton zařizován. Byt v Praze, sněmovní procedury, musel jsem požádat o uvolnění v zaměstnání a tak dále," popsal. 

Chvojkovi vyšly i další volby do Poslanecké sněmovny, takže bude poslancem i ministrem. Zároveň je také zastupitelem Pardubického kraje a Chrudimi: „Ano, zůstanu poslancem, samozřejmě. Mám v plánu se vzdát místa v zastupitelstvu města Chrudim." 

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD si Jiřího Chvojku vybral do vlády kvůli tomu, že má bohaté zkušenosti s legislativou. „Je dlouholetým členem ústavně právního výboru a podílel se v minulých letech na celé řadě legislativních iniciativ ČSSD. Spolupracoval i s ministerstvy při prosazování vládních návrhů zákonů," řekl premiér. 

Chvojka bude podle něj témata lépe vysvětlovat veřejnosti než Jiří Dienstbier. 35letý Chvojka by se měl podívat třeba na nezaměstnanost v sociálně vyloučených lokalitách. Slíbil to i prezidentovi Miloši Zemanovi. „Schůzka byla velmi příjemná. Já jsem panu prezidentovi řekl, jaké mám priority. Myslím, že byl pan prezident spokojen. Základní teze je taková, že lidská práva náleží všem. Bez ohledu na etnikum a pohlaví, je potřeba se věnovat každému člověku bez rozdílu a takto bych chtěl vést i svůj úřad,“ uvedl Chvojka. 

Konkrétnější být vystudovaný doktor práv zatím nechtěl. Přiznal ale, že se ho prezident ptal i na novelu zákona o střetu zájmů, které se říká také „lex Babiš“. Jan Chvojka je totiž autorem návrhu. „Nebyla řeč o protiústavnosti, pan prezident řekl nějaký svůj názor, já také, že bychom si ale řekli, že to je protiústavní - to nepadlo. Pokud je ten zákon protiústavní, což si myslím, že není, tak by to měl rozhodnout Ústavní soud." 

Novelu nazývanou „lex Babiš" vrátil Senát poslancům. Vztahuje se i na podnikatelskou skupinu Agrofert ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO. Do té patří taky mediální dům Mafra a soukromá rozhlasová a televizní stanice. Sám Babiš Chvojkův návrh kritizuje. „Z ústavy mám právo vlastnit, být v politice. Máme tu jasný zákon o střetu zájmů. Všichni věděli, co vlastním. Je to snaha mě dostat z politiky ven." 

Vedle Jana Chvojky se do vlády dostává také jeho spolustraník z ČSSD Miloslav Ludvík. Bude místo Svatopluka Němečka řídit ministerstvo zdravotnictví.  

Miloslav Ludvík: Pod mým vedením bude ministerstvo zdravotnictví ministerstvem pacientů

Prezident ve středu jmenoval do vlády také nového ministra zdravotnictví. Miloslav Ludvík z ČSSD nahradil svého spolustraníka Svatopluka Němečka. 

„Působí 16 let jako ředitel Fakultní nemocnice v Motole. Je to ekonom, může dle mého názoru výrazně pomoci v tlaku na to, aby zdravotnictví bylo dostupné a efektivní,“ komentoval již dříve premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD výběr nového ministra zdravotnictví. 

53letý právník a ekonom začínal ve farmaceutickém průmyslu. Zabýval se obchodem s léky a postupně se vypracoval na ředitele jedné zahraniční farmaceutické firmy. 

Do Fakultní nemocnice v Motole přišel v roce 2000, kdy se budovy rozpadaly. Tehdy lékaři často řešili následky havárií. Třeba v roce 2003 museli kvůli prasklému vodovodnímu potrubí evakuovat dětskou jednotku intenzivní péče. Ludvík tehdy varoval, že bez opravy areálu za zhruba 4 miliardy korun bude existence některých dětských oddělení ohrožena. 

V roce 2008 opravy opravdu začaly. O tři roky později se ale v médiích objevila sestříhaná videonahrávka, na které Miloslav Ludvík hovoří o zmanipulovaných zakázkách. Nabádá v ní také lékaře, aby přednostně ošetřovali významné pacienty, takzvané kulichy. 

Ludvík se tehdy hájil, že šlo o videosekvence účelně sestříhané a vytržené z kontextu. Zabývala se tím i policie, která ale případ odložila. Miloslav Ludvík kromě motolské nemocnice vede od roku 2014 také pražskou organizaci ČSSD, už 14 let je zastupitelem hlavního města a poslední dva roky také předsedou finančního výboru. 

Po schůzce s prezidentem Zemanem řekl, že chce zajistit zdravotnictví pro všechny a omezit spoluúčast pacientů: „Znám tam všechny vazby a zákoutí. Vím, že se v ní pohybuje celá řada profesionálů, kteří dokážou velmi tvrdě a nekompromisně hájit své lobbistické zájmy. Pod mým vedením bude ministerstvo zdravotnictví ministerstvem pacientů.“ 

„Jestli tam budu sedět, budu se o to maximálně snažit. Přijdete k doktorovi a ať jste zedník, nebo docent, dostanete stejnou péči,“ dodal Ludvík. 

Do podzimních voleb v příštím roce by chtěl také dotáhnout protikuřácký zákon a připravit zákon o hospicové péči. Miloslav Ludvík si nechává i zadní vrátka. Po případném neúspěchu v podzimních volbách by se chtěl vrátit do křesla ředitele Fakultní nemocnice v Motole. 

Čtěte také: Sněmovna schválila 'lex Babiš'. Sobotka i ČSSD lhali, zákon měl být až pro nové ministry, zlobí se Babiš

Autor:  Veronika Hlaváčová, Iveta Vávrová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace