Zprávy → Kultura25. října  2016 v 23:20  

Jihlavský festival začal filmem Zákon Helena, který mapuje pocity členů Berdychova gangu

Mladá herečka a dokumentaristka Petra Nesvačilová se ve svém posledním filmu rozhodla zachytit policistku Helenu Kahnovou (vlevo) - Foto:  Background Films

Mladá herečka a dokumentaristka Petra Nesvačilová se ve svém posledním filmu rozhodla zachytit policistku Helenu Kahnovou (vlevo)Foto:  Background Films

Jubilejní 20. ročník festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě začal v úterý večer promítáním filmu Zákon Helena režisérky Petry Nesvačilové.

Nesvačilová se nesnažila přinést nějaké nové a převratné informace. Jejím cílem bylo zmapovat a vytvořit plastický obraz pocitů a svědomí jak lidí z takzvaného Berdychova gangu, kteří se pohybovali za hranou zákona, tak policistky Heleny Kahnové, která celý případ odhalila. 

Pořadatelé zvolili pro jubilejní ročník velmi neobvyklou formu zahájení, protože diváci v sále celý večer sledovali pouze videoprojekci moderátorů z divadla Vosto5 a ředitele festivalu Marka Hovorky, kteří chodili ulicemi Jihlavy a do sálu se dostali až těsně před vysíláním prvního dokumentu Zákon Helena. 

Čtěte také: Filmy o Berdychově gangu nebo ruské avantgardě. Začíná jihlavský festival dokumentárních filmů

Festival potrvá pět dní, během nichž diváci uvidí dohromady 310 filmů. To je o 80 víc než v loňském roce. Filmy budou soutěžit v sedmi kategoriích, jako nejlepší experimentální film, nejlepší český experimentální film a další. 

Na festival přijede také řada zajímavých osobností. Zúčastnit by se měl také Mike Bonanno, jeden ze dvou členů skupiny The Yes Men. Yesmeni jsou známí tím, že volají do různých firem a vydávají se za vládní úředníky a získávají zajímavé informace. Bonanno bude mít na festivalu workshop, kde bude učit lidi, jak správně „lhát“. 

Autor:  Pavel Sladký  (PaS)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace