Zprávy → Příroda19. srpna  2016 v 15:25  

Experti zkoumají kondici stromů v Brně a ve Zlíně a vystavují jim 'zdravotní karty'

Odborníci sledují zdravotní stav stromů (ilustrační foto) - Foto: Anna Kottová

Odborníci sledují zdravotní stav stromů (ilustrační foto)Foto: Anna Kottová

Stromy v České republice mají své doktory a také zdravotní karty. Odborníci je teď kontrolují například ve Znojmě nebo v Brně. U každého stromu zaznamenávají jeho stáří, ale hlavně stav a případná doporučení pro ošetření.

Informace slouží majitelům dřevin, nahlédnout na webové stránky projektu Stromy pod kontrolou ale může každý. V projektu je zapojené i Brno, kde letos zmapují další desítky stromů kolem brněnských cest. 

„Stojíme u jilmu. Má defekt, úzké větvení, kde zarůstá kůra. Je to důsledek nepéče šedesát let zpátky,“ vysvětluje Jaroslav Kolařík, soudní znalec v oboru dendrologie. 

 

Mapování zdravotního stavu stromů ve Zlíně a Brně zaujalo reportrérku Karolínu Peřestou

Vložit na svůj web

Takové pasportování bylo i ve Znojmě. „Bylo potřeba zaktualizovat, v jakém stavu stromy jsou. Zjištění jsou doplněná i o výsledky biologického průzkumu. Jestli jsou osídleny nějakými zvláště chráněnými druhy organismů. Například netopýry, brouky,“ dodává Kolařík. 

Špatný stav stromu může být lidem nebezpečný. Své o tom ví ve Zlíně, kde v roce 2009 spadl strom na skupinu lidí, tehdy zemřeli dva chlapci. Magistrát proto údržbu nepodceňuje a v projektu Stromy pod kontrolou mapují co nejvíce zlínských dřevin, říká mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák: 

„Stromů už máme zmonitorovaných celkem 16 tisíc a budeme pokračovat dále. Každý rok přibývají stovky až tisíce stromů. Chceme pokračovat až do doby, než budou zmonitorované všechny stromy ve Zlíně, kterých je přibližně okolo 100 tisíc.“ 

Lidé se o stavu stromů ve svém městě můžou informovat na internetu, kde kromě stáří a zdraví najdou také fotky.  

Autor:  Karolína Peřestá

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace