Zprávy → Regiony14. září  2016 v 20:11  

Morava má první Lavičku Václava Havla, odhalili ji v centru Kroměříže

Lavička Václava Havla (archivní foto) - Foto: Pavel Halla

Lavička Václava Havla (archivní foto)Foto: Pavel Halla

Na kroměřížském Velkém náměstí byla dnes slavnostně odhalena první moravská Lavička Václava Havla. Lavička, která je tvořena dvěma kovovými zahradními křesly spojenými s kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa, slouží jako místo potkávání, dialogu a diskusí. Devět laviček už stojí v Čechách, dalších sedm v jiných státech. Jejich autorem je Bořek Šípek.

„Rádi na něj (Václava Havla, pozn. red.) vzpomínáme a tak nás napadlo, že by bylo moc hezké, kdybychom jednak připomněli ty jeho ideály a jednak i tu jeho vazbu na Kroměříž. Protože on v tomto městě byl při těch nejvýznamnějších událostech začátku polistopadového dění v republice, když se tady scházely ty vlády,“ připomíná předsedkyně Klubu UNESCO Kroměříž Eva Nováková. 

Právě Klub přišel s nápadem na umístění lavičky do Kroměříže. Její slavnostní odhalení se rozhodl spojit s letošním 25. výročí svého vzniku. Akce se dnes zúčastnil také ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). 

„Jsem velmi rád, že se město Kroměříž tímto počinem přiřadí k celosvětovému projektu, jehož záměrem je vytvoření míst k dialogu a vzpomínce na ideály a životní postoje Václava Havla,“ uvedl ministr. 

S myšlenkou vytvořit projekt laviček Václava Havla přišel český velvyslanec v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Šípkem. Poprvé se dílo objevilo v říjnu 2013 v Georgetownské univerzitě ve Washingtonu, poté v Evropě v Dublinu, následovala Barcelona, Benátky a další. 

Na území České republiky byla první Lavička Václava Havla umístěna na Maltézském náměstí v Praze 1. května 2014, v den 10. výročí vstupu Česka do Evropské unie. Další pak byly instalovány například v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Krásné Lípě, Plzni, Karlových Varech nebo v Liberci. 

Autor:  Pavel Sedláček,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace