Zprávy → Regiony13. září  2016 v 18:38  

Pražské strážníky a záchranáře zvládne odposlouchávat i laik, tvrdí zastupitel

Městská policie Praha - Foto: Tomáš Adamec

Městská policie PrahaFoto: Tomáš Adamec

Radiový systém, který v Praze využívají strážníci, záchranáři či dopravní podnik, není dostatečně zabezpečen a může jej odposlouchávat i laik. Tvrdí to pražský zastupitel Ondřej Profant (Piráti), kterému k odposlouchávání systému údajně stačila běžně dostupná anténa za zhruba 300 korun. Hlavní město si je podle mluvčího Víta Hofmana vědomo závažnosti této situace a připravuje zakázku, která má zajistit mimo jiné šifrování systému.

Praha dala za vybudování radiového systému Tetra, který využívá rovněž technická správa komunikací, podle pirátů 680 milionů korun. Podle Profanta jde o obrovské bezpečnostní riziko. 

„Pravděpodobně hrozí, že se někdo nabourá do dopravního značení a navede řidiče v pražských tunelech do protisměru a v případě teroristického útoku by mohli teroristé odposlouchávat pokyny, které dostává městská policie od policie státní," uvedl Profant. 

Podle mluvčího Hofmana si je pražský magistrát vědom závažnosti této situace, a připravuje proto zakázku, která by měla šifrování systému zajistit. Ještě před tím si ale zadal u poradenské firmy KPMG studii, která má celý systém analyzovat a navrhnout koncepci rozvoje. 

„Tato studie je ve fázi před převzetím a potvrzuje správnost plánované investice. Předpokládá se, že návrh řešení – záměr na vyhlášení veřejné zakázky bude předložen radě hlavního města do konce roku,“ uvedl Hofman. 

Autor:   ČTK,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace