Basketbalistům USA chybí v Riu LeBron i Kobe. Mladý tým si ale věří na úspěch

Basketbalisté Spojených států chtějí v Riu zamířit ke hvězdám - Foto:  Reuters

Basketbalisté Spojených států chtějí v Riu zamířit ke hvězdámFoto:  Reuters

Už v sobotu o půlnoci vstoupí jedni z nejsledovanějších sportovců na olympijských hrách v Riu de Janeiru do akce. Basketbalisté Spojených států se budou snažit navázat na sbírku jednadvaceti olympijských zlatých medailí, a to i přesto, že do Brazílie letos přijeli bez těch největších hvězd.

LeBron James ani Kobe Bryant – oproti předchozím hrám v Londýně – už letos za Spojené státy body střílet nebudou. 

Na olympijských hrách 2012 přitom Američané turnajem prolétli naprosto suverénně a získali historickou jednadvacátou zlatou medaili. 

Navázat na tento odkaz zkusí nyní v Brazílii někteří mladíci, kteří by se jinak do amerického týmu snů jistě nedostali. 

 

Cíle být jiné než zlato nemůžou, říká před vstupem do olympijského turnaje americký basketbalista DeMar DeRozan

Vložit na svůj web

„Nemáme možná tolik zkušeností, ale jsme silní a hladoví. Znáte tu o tom jamajském čtyřbobu, kterému nevěřili? Tak to budeme my. Je sranda být součástí téhle party,“ říká 24letý Harisson Barnes z Dallasu. 

Jeho spoluhráč DeMar DeRozan se v roce 2013 stal v zámoří prvním basketbalistou pod 21 let, který dal 25 bodů ve dvou zápasech. 

Když se narodil, měl za svým jménem ještě dodatek Jordan. Dala mu ho jeho matka, velká obdivovatelka právě jednoho z nejlepších basketbalistů historie Michaela Jordana. Nyní se bude snažit přiblížit jeho umu po olympijskými kruhy i její syn. 

„Olympijské hry jsou jednou za čtyři roky a to je výzva pro každého. V tomhle jsme stejní týpci jako kterýkoli jiný tým. Jiné cíle než zlato být nemůžou. A když máte jasný cíl, dělá to lepší jak nás samotné, tak celý tým,“ nesvazuje tlak americké veřejnosti na výsledek basketbalistů v Riu DeRozana. 

V celém týmu panuje uvolněná atmosféra. I mistr světa z roku 2014 DeRozan se přitom s reprezentací připravuje na sobotní vstup do turnaje proti Číně na speciální luxusní zaoceánské lodi Silver Cloud (v překladu Stříbrný mrak). 

Snad aby se Američané už s předstihem vyhnuli stříbru i jakýmkoliv mrakům na své vytoužené cestě za dvaadvacátým olympijským zlatem. 

Autor:  Michal Jurman  (mij), Radek Šamša

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace