Zprávy → Světová ekonomika30. srpna  2016 v 09:52  

Francie chce zastavit jednání o euroamerické dohodě TTIP, USA chtějí smlouvu do konce roku

Vyjednávání o Transatlantické dohodě mezi USA a EU probíhá od roku 2013. Aktivisté dlouhodobě protestují proti přijetí TTIP (archivní foto) - Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0,  Barcelona En Comú

Vyjednávání o Transatlantické dohodě mezi USA a EU probíhá od roku 2013. Aktivisté dlouhodobě protestují proti přijetí TTIP (archivní foto)Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0, Barcelona En Comú

Francouzská vláda v září požádá Evropskou komisi, aby zastavila jednání o dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Řekl to státní tajemník francouzského ministerstva zahraničního obchodu Matthias Fekl. Vyjednávání o takzvaném Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) podle něj již nemá politickou podporu Francie. Bílý dům přitom dnes oznámil, že USA nadále hodlají dosáhnout této dohody do konce letošního roku.

„Politická podpora Francie k těmto jednáním již neexistuje a Francie požaduje zastavení těchto jednání,“ řekl podle agentury AFP Matthias Fekl rozhlasové stanici RMC. 

Německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel již v neděli řekl, že rozhovory o volném obchodu mezi Evropany a Američany v podstatě zkrachovaly. Podle něj v průběhu čtrnácti kol rozhovorů o TTIP se zástupci ani jedné strany nedokázali dohodnout na žádné z 27 diskutovaných kapitol. Gabriel poznamenal, že krach jednání není nikdo schopen veřejně přiznat. 

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas ale v pondělí prohlásil, že vyjednávání naopak vstupují do zásadní fáze, kdy jsou na stole návrhy většiny kapitol a kdy se začíná rýsovat podoba budoucí smlouvy. 

Zdůraznil také, že komise má k dojednání takzvaného Transatlantického obchodního a investičního partnerství (TTIP) mandát od všech členských zemí unie a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na posledním summitu EU od lídrů zemí unie znovu dostal mandát tato jednání dokončit. 

Jednání o TTIP podle americké strany postupují 

Bílý dům v noci na dnešek uvedl, že Washington nadále hodlá dosáhnout dohody o volném obchodu s EU do konce letošního roku. 

Mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana německému listu Der Spiegel dnes řekl, že jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují. Podle agentury Reuters řekl, že "vyjednání v podstatě zaznamenávají stálý pokrok." 

Američané a Evropané o takzvaném Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) jednají už tři roky. Obě strany chtěly dokončit rozhovory do konce tohoto roku, všechny sporné body se ale zatím vyřešit nepodařilo. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace