'Lucky loser' Koudelka skončil na úvod Turné 4 můstků sedmý

Český skokan na lyžích Roman Koudelka skončil v úvodním podniku Turné 4 můstků v Oberstdorfu na sedmém místě. Do druhého kola opakovaného prvního závodu sice postoupil jako „šťastný poražený“, dva vyrovnané skoky mu ale zajistili slušnou výchozí pozici.

Premiéra v letošním Turné 4 můstků čeká i Romana Koudelku

Premiéra v letošním Turné 4 můstků čeká i Romana Koudelku | Zdroj: Reuters

Roman Koudelka v 1. kole opakovaného závodu Oberstdorfu sice o 13 metrů vylepšil svůj pokus ze zkušebního kola a zaznamenal 131 metrů, jeho soupeřem byl ale dvaačtyřicetiletý japonský veterán Noriaki Kasai, který vzájemný souboj vyhrál a 6 a půl metru a sedm bodů.

Pětadvacetiletý rodák z Turnova přesto postoupil do druhého kola, dostal se do něj jako jeden z pěti tzv. „šťastných poražených". Celkově byl Koudelka po první kole 11.

Ve druhém kole si Roman Koudelka o 4 metry pohoršil a se 127 metry se zařadil na průběžné druhé místo, pět závodníků za ním ale svůj skok pokazilo a český reprezentant skončil v Oberstdorfu sedmý.

Překvapivým vítězem závodu v Oberstdorfu se stal jednadvacetiletý Rakušan Stefan Kraft za skoky dlouhé 136 a půl a 129 metrů. Rakouský triumf podtrhl druhým místem Michael Hayböck, třetí skončil Slovinec Peter Prevc. V průběžném pořadí ztrácí Koudelka na Krafta 26,6 bodu.

Velkou smůlu měl Švýcar Simon Ammann, který sice skočil 133 metrů daleko, ale neustál dopad. Jeden ze spolufavoritů celého seriálu se nedostal ani do druhého kola a svou sbírku a triumf na Turné čtyř můstků nedoplní.

Další čeští závodníci, které na Turné nominoval rakouský trenér Richard Schallert, Jakub Janda, Jan Matura a Antonín Hájek se do závodu nekvalifikovali.

Závod SP a Turné 4 můstků ve skocích na lyžích v Oberstdorfu (Německo):
1. Kraft 291,9 b. (136,5+129 m), 2. Hayböck (oba Rak.) 285,0 (137,5+132,5), 3. Prevc (Slovin.) 283,9 (139,5+125,5), 4. Stoch (Pol.) 274,9 (129+131), 5. Kofler (Rak.) 274,8 (135,5+126), 6. Fannemel (Nor.) 270,7 (128,5+131), 7. Koudelka (ČR) 265,3 (131+127), 8. Kasai 264,3 (137,5+123), 9. Ito (oba Jap.) 262,5 (128+128) a Damjan (Slovin.) 262,5 (126,5+130,5).
Průběžné pořadí SP (po 10 ze 32 závodů): 1. Hayböck 513 b., 2. Fannemel 512, 3. Koudelka 506, 4. Prevc 450, 5. Freund (Něm.) 443, 6. Kraft 437, ...25. Matura 60, 48. Janda 15, 59. Hájek 7, 65. Hlava (všichni ČR) 4.

Turné čtyř můstků | Foto: Michal Jindra