13. etapa: Bražina postoupil na sedmé místo

31. prosinec 2012

Včera absolvovali závodníci nejdelší etapu 32. ročníku rallye Dakar a dnes je čekala druhá nejdelší, která měřila 725 kilometrů. Polovinu tvořily přejezdy a druhou měřený úsek. Na start 13. etapy mezi městy San Rafael a Santa Rosa se postavilo 193 závodníků a posádek z původních 362, které se do závodu přihlásil\.

Největší komplikace čekaly na závodníky hned po startu rychlostní zkoušky, kdy museli překonat vůbec poslední duny na trati. Byl to 50kilometrový úsek ve zrádném šedém písku nihulských dun, kde mohl zůstat uvězněn kdokoliv.

Ve zbylých 320 měřených kilometrech se jelo po širokých a rychlých tratích, zvlášť závěrečných 80 kilometrů pořadatelé označili jako "velmi velmi rychlou trať". Tady se dalo jet s plynem na podlaze, ale ve vysoké rychlosti se snadno dělají chyby a těch se chtěl každý vyvarovat. Navíc stroje mají za sebou přes 7,5 tisíce kilometrů a na to se také musí brát zřetel.

Motorky

David Pabiška měl předposlední 13. etapu skvěle rozjetou - po překonání zrádných písečných dun na začátku rychlostní zkoušky byl na 17. místě. Dále na trati sice trochu ztrácel, ale na 328. kilometru byl na pořád na skvělém 22. místě. Potom však přestala fungovat převodovka jeho yamahy a David dojížděl etapu pouze s 2. a 3. rychlostním stupněm. V posledních 40 kilometrech proto klesnul o 15 míst až na 37. pozici. - aktualizováno

Roman Krejčí, ve včerejší etapě 22., byl v cíli až na 43. místě. Jan Veselý tradičně uzavírá pořadí českých jezdců - dnes dojel na 61. místě. Dušanovi Randýskovi se bohužel hned na 5. kilometru rychlostního testu zadřel motor. Naštěstí dokázal pomocí vlastních sil motor opravit do takového stavu, aby nejen dojel do bivaku, ale dokončil i měřený úsek v limitu. Do bivaku dorazil až kolem půl jedenácté v noci na posledním 88. místě, ale důležité je, že v závodě pokračuje a má tak šanci konečně dojet svůj třetí Dakar. - aktualizováno

Pro vítězství v dnešní etapě si dojel Nor Ullevalseter a v průběžných výsledcích si tak vzal zpět druhé místo, které mu po "zmatené" 11. etapě sebral Chilan Lopez Contardo. Ten dnes dojel čtvrtý se ztrátou 5,5 minuty a na Nora nyní ztrácí více než 4 minuty.

Druhý skončil Despres a na druhého Nora má celkově stále bezpečný náskok 64 minut. Třetí dojel Marc Coma, kterému patří průběžná 15. příčka.

Čtyřkolky

Francouz Christophe Declerck opět potvrdil výbornou formu v závěru závodu a etapu stejně jako včera vyhrál. Jeho největší soupeř o celkové umístění Španěl Gonzales Corominas dnes dojel čtvrtý se ztrátou 32 minut. Díky tomu se ztenčil jeho náskok před čtvrtým Declerckem na 53 minut a pokud by se zítra povedlo Francouzovi zopakovat skvělé výsledky z posledních dnů, mohl by skončit na celkovém třetím místě.

Druhý v dnešní etapě skončil Polák Sonik a třetí Argentinec Halpern. Duo argentinských bratrů skončilo na pátém a šestém místě, ovšem stále si bezpečně hlídá první a druhé místo v celkové klasifikaci v pořadí Marcos a starší Alejandro Patronelli.

Oldřich Bražina dojel do cíle na desátém místě se ztrátou 1:55:11. Důležité ovšem je, že Francouz Auert, na jehož celkové sedmé místo ztrácel Bražina před dnešní etapou jednu hodinu, dorazil do cíle se ztrátou 3:06:04, což znamená, že Bražina je sedmý.

Auta

V dnešní etapě si tým BMW připsal "double". Na prvním místě dojel Stephane Peterhansel, který získal už 55. etapové vítězství na Dakaru a je o pouhé jedno vítězství za Chaginem, který jich má na svém kontě 56. Třetí dnes skončil Guerlain Chicherit, který se oklepal ze včerejších problémů se zavěšením pravého předního kola a předvedl skvělou agresivní jízdu.

Mezi ně se dokázal vklínit VW Katařana Attiyaha. Carlos Sainz dojel čtvrtý 2,5 minuty za Attiyahem, což znamená, že rozdíl v celkové klasifikaci mezi prvním Sainzem a druhým Attiyahem je už pouze 2:48. Třetí místo si bezpečně stráží další jezdec týmu VW Američan Miler, čtvrtý je Peterhansel a pátý Chicherit.

Janeček s Chytkou do cíle dorazili s víc než 3hodinovou ztrátou na 42. místě a stejná příčka jim patří i v průběžném hodnocení. Po cestě je potkala velmi nebezpečná situace, když se před nimi v plné rychlosti objevili tři koně. Naštěstí se jim podařilo nějak se zvěři vyhnout a etapu dokončili. - aktualizováno

Kamióny

O prvenství v dnešní rychlostní zkoušce si to opět rozdávaly ruské kamazy s Chaginem a Kabirovem za volantem. Písečné duny zvládl lépe Kabirov a na 51. kilometru byl těsně ve vedení. Potom ale Chagin zrychlil a dostal se na čelo závodu on, ale Kabirov mu doslova dýchal na záda. Na 265. kilometru už byl Kabirov zase rychlejší a svoje vedení udržel až do cíle etapy.

Chagin tak nedosáhl na další etapové vítězství a dává Peterhanselovi šanci dohnat ho ještě před koncem letošního ročníku rallye Dakar. To by však musel Francouz zítřejší poslední etapu vyhrát.

Třetí skončil věrný následovník svých týmových kolegů Rus Mardeev se ztrátou 18 minut a opět čtvrtý byl Martin Macík s liazkou o dalších 5 minut pozadu. Nizozemec Van Vliet však dojel o tři sekundy za Macíkem, což v součtu znamená, že se Macíkovi už zřejmě nepovede stáhnout svou velkou ztrátu na třetího Van Vlieta a zůstane na celkovém čtvrtém místě. První zůstává Chagin a druhý Kabirov.

Popis trasy 14. etapy (Santa Rosa - Buenos Aires):
Klíčem k úspěchu je zůstat soustředěn od začátku do konce závěrečné rychlostní zkoušky - až tam jsou výsledky finální. Snad každý rok odpadli jezdci jen pár metrů před cílem. 206 kilometrů rychlostní zkoušky se pojede po rychlých cestách, a proto musejí být zdolány velmi opatrně. Hrdinové letošního 32. ročníku rallye Dakar budou nejprve oslavováni ve vesnici San Carlos de Bolivar. "Aficionados", vědomi si toho, že nejsilnější momenty radosti se odehrávají na cílové čáře, určitě přijdou v hojném počtu. Po vlně emocí se závodníci přesunou do Buenos Aires, kde budou očekáváni obrovským davem fanoušků. Tady na ně budou čekat ty pravé momenty slávy.

San Rafael - Santa Rosa (725 km / RZ 368 km)

Automobily:
1. Peterhansel (Fr./BMW) 2:58:25, 2. Attiyah (Kat./Volkswagen) -1:21, 3. Chicherit (Fr./BMW) -3:45, 4. Sainz (Šp./Volkswagen) -3:53, 5. Miller (USA/Volkswagen) -7:29, 6. De Villiers (JAR/Volkswagen) -8:13,... 42. Janeček (ČR/Toyota) - 3:09:28.

Průběžné pořadí:
1. Sainz 45:49:42, 2 Attiyah -2:48, 3. Miller -31:48, 4. Peterhansel -2:16:49, 5. Chicherit -4:02:42, 6. Sousa (Portug./Mitsubishi) -4:26:32,... 42. Janeček - 47:21:21.

Motocykly:
1. Ullevalseter (Nor./KTM) 3:27:05, 2. Despres (Fr./KTM) -43, 3. Coma (Šp./KTM) -2:46, 4. Lopez Contardo (Chile/Aprilia) -5:35, 5. Duclos (Fr./KTM) -6:24, 6. Rodrigues (Portug./Yamaha) -8:08,... 36. Pabiška -52:14,... 42. Krejčí -1:09:46,... 60. Veselý -1:50:52, 88. Randýsek -7:10:25 (všichni ČR/Yamaha).

1. Després 49:38:44, 2. Ullevalseter -1:04:12, 2. Lopez Contardo -1:08:34, 4. Rodrigues -1:20:41, 5. Fretigne (Fr./Yamaha) -1:56:06, 6. Duclos -1:59:06,... 26. Pabiška -12:02:34,... 37. Krejčí -14:51:32,... 55. Randýsek - 22:54:50,... 61. Veselý -27:12:12.

Čtyřkolky:
1. Declerck (Fr./Polaris) 4:11:32, 2. Sonik (Pol./Yamaha) -5:56, 3. Halpern (Arg./Yamaha) -27:14, ...10. Bražina (ČR/Polaris) -1:55:11,... 13. Auert (FR./Can-Am) -3:06:04.

1. M. Patronelli 62:13:53, 2. A. Patronelli (oba Arg./Yamaha) -2:23:33, 3. Gonzalez Corominas (Šp./Yamaha) -5:08:11, ...7. Bražina -16:24:40, 8. Auert -16:34:29.

Kamióny:
1. Kabirov 3:38:47, 2. Chagin -1:50, 3. Mardeev (všichni Rus./Kamaz) -18:18, 4. Macík (ČR/Liaz) -23:06, 5. Van Vliet (Niz./Ginaf) -23:09.

1. Chagin 53:20:29, 2. Kabirov -1:11:53, 3. Van Vliet -10:37:19, 4. Macík -12:21:43, 5. Mardeev -15:02:11.