Kaplan je v nemocnici pro všechny

Zakořeněnou představu, že práce nemocničního kaplana začíná tam, kde práce lékařů a zdravotnického personálu končí, se pomalu ale jistě daří vyvracet. Kolem práce duchovních v nemocnicích se stále vznáší mnoho otazníků, někde jsou to kaplani, tedy zaměstnanci nemocnice na určitou část úvazku, někde to jsou dobrovolníci z řad farářů, kteří ale často pečují jen o své věřící.

Statistiky jednotlivých nemocnic, například v Písku nebo ve FN Motol, ukazují, že zájem o kaplany rok od roku narůstá a že je vyhledávají pacienti bez ohledu na věk nebo diagnózu. Služby nemocničních kaplanů využívají i příbuzní pacientů a také zaměstnanci nemocnic.

Výstava o práci nemocničních kaplanů

Práci kaplanů v nemocnicích se věnuje také putovní výstava s názvem Být nablízku, která v současnosti míří do Mladotova domu na Pražském hradu. Na výstavě jsou k vidění fotografie Filipa Fojtíka zachycující službu nemocničních kaplanů. Jde o kolekci 25 černobílých snímků přibližujících kaplany jako průvodce nemocných v úzkostech, při hledání naděje a odpovědí na otázky po smyslu života. Více informací najdete zde.

Podpůrné působení

Kaplani by se v nemocnicích měli starat o spirituální potřeby ostatních, ať už to jsou pacienti, jejich příbuzní nebo personál. Nejde tedy o to, kdo v co věří, nebo jestli věří vůbec v něco, kaplan je tu pro všechny. „Občas jdu na pokoj za jedním člověkem a odcházím s tím, že jsem mluvil se všemi sedmi, kteří tam leželi,“ popisuje svoje zkušenosti kaplan Jan Blažek z Ústřední vojenské nemocnice.

autor: Magdaléna Trusinová
Spustit audio