Osobnosti emigrace z území Ruské říše v meziválečném Československu

23. září 2023

Ve Slovanském ústavu Akademie věd České republiky bylo studium „dějin ruské emigrace v meziválečném Československu“ zahájeno v roce 1993. Po třiceti letech vyšly závěry bádání v knižní podobě. Vznikl objemný biografický slovník.

Z počtu téměř 25 000 emigrantů, utíkajících z Ruské říše po revoluci v roce 1917, bylo do slovníku zařazeno 1500 osobností, které se v meziválečném období podílely se na rozvoji československé vědy, kultury a umění, účastnily se politického nebo spolkového života anebo vynikly v dalších oborech a odvětvích.

Co všechno bylo třeba do téměř osmisetstránkového díla dohledat, ověřit, pročíst a sepsat, nastudovat v archivech i soukromých kartotékách, o tom hovoří ředitel Slovanského ústavu AV ČR Václav Čermák a historička Dana Hašková, badatelka Slovanského ústavu, která se na dané téma zaměřuje a v biografickém slovníku je uvedena jako hlavní autorka.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.