Patricie Polanská: Morava, Tlustý a spol.

29. květen 2012

"To je tak blbý příběh, že mu těžko kdo uvěří," říká v sobotním rozhovoru pro deník Právo sám o sobě poslanec za ODS Jan Morava. A těžko zhodnotit kauzu, v níž figuruje, přiléhavěji. Nebo přesněji, tu část příběhu, kterou dnes známe. Ten v tuto chvíli vypadá velmi stručně takto: Vlastimil Tlustý, rovněž člen ODS se údajně domníval, že je potřeba odhalit, jak se v Česku likvidují političtí protivníci. Spolupracoval proto s týmem televize Nova, který měl stejný záměr, a nechal na sebe vyrobit kompromitující materiály. S nabídkou pár měsíců obíhala politiky i lobbisty fiktivní detektivní kancelář.

Nakonec o materiály na Tlustého a další politiky projevil zájem poslanec za ODS Jan Morava, ve skutečnosti další ze stranických Mirků Dušínů. Nechtěl totiž nikoho vydírat. Jen chtěl zjistit, kdo takovou špínu rozšiřuje, a podle stupně provinění na dotyčného poštvat buď policii nebo novináře. Což je také zajímavé - neměla by v takovém případě u uvědomělého občana, natož politika vést cesta rovnou na policii?

Morava v každém případě do celého příběhu zapletl dceru poslankyně za zelené Olgy Zubové. Autorka tu čestně přiznává, že v tuto chvíli a s dostupnými informacemi jaksi stále úplně nepochopila proč, ani co zadáním vyfotografovat ji při návratu z dovolené poslanec Morava chtěl dokázat.

Naše informace jsou stále neúplné. Na kauze přímo zúčastněná média, tedy televize Nova a deník Mladá fronta Dnes nabídla zatím jakýsi předkrm. Hlavní chod, tedy celá televizní reportáž, má následovat v neděli. Opravdu těžko se zbavit další otázky, která se tu nabízí, a která do celé kauzy nezaplétá jen dceru jedné poslankyně, ale celou Stranu zelených. Proč po všech těch měsících došlo k senzačnímu odhalení právě tento týden, kdy má nejmenší koaliční strana svůj životně důležitý sjezd?

Jistě, ke stanovení termínu sjezdu došlo nedávno, a pokud měla Nova nějaký harmonogram celé kauzy, mohlo dojít k souběhu událostí náhodou. Jenže - skoro se i pro tento případ chce použít už citovaného výroku poslance Moravy o "blbém" a neuvěřitelném příběhu.

Snad se ale důvod pro zvolené načasování zveřejnění brzy dozvíme. Stejně jako se dozvíme další podstatnou okolnost, kdo jak byl aktivní na začátku celé kauzy. Poslanec Vlastimil Tlustý? Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek je přesvědčen, že ano. A provokován k tomu, aby kompromitující materiály získal a nejspíš i použil, měl být údajně především on, Topolánek. Premiér má ovšem oproti ostatním výhodu, že materiál už viděl. Interpretuje ho ale správně, a především, uvidí veřejnost na televizních obrazovkách přesně to, co viděl on, aby si mohla udělat vlastní úsudek? To je prozatím další otazník celé kauzy.

Dalším bodem pak je neméně závažná otázka, kdo komu tu vlastně sloužil. Politici novinářům, kteří měli upřímnou snahu rozkrýt špinavé pozadí české politiky, a jinými prostředky než skrytou kamerou, falešnými materiály a fingovanou detektivní kanceláří to nešlo? Nebo novináři politikům, kterým šlo vyrovnání si stranických účtů?

Když už jsme zmínili Stranu zelených, nelze si tu také nevšimnout, jak rozdílně přistupují dva straničtí rebelové ke své jistě nelehké situaci. Dana Kuchtová jde do přímého střetu o předsednické křeslo. Vlastimil Tlustý se nechá dobrovolně nafotit jako figurant v kompromitující situaci.

Kauza má v každém případě jeden zatím v české politice neotřelý rys. Ten se dá označit snad jen jako "stranický kanibalismus". Máme sice k dispozici stále jen informace z médií o tom, jak celý skandál začal a probíhal. Ale jde o to, že v podstatě se odehrává v rámci jedné strany, tedy ODS. Tlustý, který je s Topolánkem v otevřené válce, a který je prý ve straně šikanován a zastrašován, se údajně novinářům netajil tím, že mu jde o to, nachytat na zfalšované kompromitující materiály také a možná hlavně své spolustraníky. Jednání s nimi si ostatně tajně nahrával na magnetofon.

Poslanec Morava se zase netajil tím, že jeho zájem o materiály Tlustého jsou vedeny mimo jiné jejich soubojem ve středních Čechách. Nu a o reakci premiéra Topolánka už řeč byla. Snad ještě připomeňme, že zatímco Tlustého vyzval k rezignaci, Morava je podle něj spíše obětí. Obětí, dodejme, která byla domnělým detektivům schopna říct, citujme: "Jsou prostě věci, pro které se shánějí hlasy, a motivace může být buď pozitivní, nebo negativní, proč někdo nějak jedná," konec citátu z páteční Mladé fronty Dnes. To nezní úplně jako výrok politické naivky, která měla vlastně jen čisté úmysly.

Jedno je jisté. Jiří Paroubek musí svítit radostí víc než celý jeho oranžový volební vozový park dohromady.

Spustit audio