Severní Korea couvá za jadernou hradbu

28. srpen 2008

Jak jednat s hrubiánem, který se ohání bombou, která může zničit nejen jeho, ale všechny sousedy kolem dokola? Do této otázky se dá shrnout dilema, které zvažují velmoci nad jaderným programem Severní Koreje - a nutno ihned dodat, že toto dilema zvažují rovnou měrou Spojené státy, Čína a i Rusko, abychom zmínili tři z pěti stálých členů Rady bezpečnosti, kteří se snaží už několik let rozmotat jadernou zápletku utkanou dnes služebně nejstarším a zároveň nejuzavřenějším komunistickým režimem na světě.

Nejnovější díl této zápletky napsala tento týden Severní Korea, když v úterý oznámila, že pozastavuje demontáž svých jaderných zařízení, ke které se loni zavázala po vleklém dohadování se Spojenými státy, Ruskem, Čínou, Japonskem a Jižní Koreou, tedy s pěti zeměmi, které byly a jsou na jednání přímo zúčastněny.

Příslovce přímo je nanejvýš na místě, protože zmíněný jaderný program se týká i jiných. Objevily se důkazy, že Severní Korea je ochotna své znalosti a schopnosti v jaderném oboru, a to včetně jeho vojenské aplikace, poskytnout i jiným zemím. Už při jednání Spojených států s Kaddáfího Libyí vyšla najevo jaderná spojka vedoucí přes Pákistán až do Severní Koreje. Loni v září si svět takřka nevšiml bombardování, ke kterému se odhodlal Izrael, když odhalil v syrské poušti jaderné zařízení, jehož letecké snímky jakoby z oka vypadly snímkům dlouho utajovaného jaderného zařízení v severokorejském Jongbjonu.

Loňský nálet vyšel najevo jen proto, že vůdce izraelské opozice Benjamin Netanjahu neodolal pokušení pochlubit se novinářům, že byl o celé operaci informován předem. Letos na jaře už vláda Spojených států zneklidněná, že Severní Korea neplní dohodu a nedodává přehled svých jaderných programů, nechala uniknout do tisku další podrobnosti, které stavěly do nepříjemného světla jak Severní Koreu, tak i Sýrii. Účinek byl na diplomatické poměry takřka okamžitý. Přehled jaderných programů byl v červnu zčistajasna na světě.

Dlouho vyhlížený úspěch se brzy začal ředit. Po bližším ohledání se ukázalo, že Severní Korea se nenamáhala popsat svůj program obohacování uranu, který je typickým příkladem programu, který může mít civilní i vojenské použití. Jakákoli zmínka o syrské spojce chyběla vůbec. Washington proto vznesl požadavek, aby jeho inspektoři mohli severokorejské údaje prověřit na místě. Pchjongjang zareagoval jednoznačně. "Nedovolíme Spojeným státům, aby u nás dělaly domovní prohlídky," sdělilo toto úterý komuniké severokorejského ministerstva zahraničí. Hlavní důvod byl pojmenován nepřímo. "Chceme čin za čin," zněl vzkaz do Spojených států. Severní Korea tak dala najevo, že už už očekávala, že ji Američané vyškrtnou ze seznamu zemí podporujících terorismus, takže by mohla doufat nejen v očištění vlastní prestiže, ale také v odstranění nepříjemných obchodních bariér.

Kára, kterou diplomaté takřka vytlačili na schůdnou cestu, zčistajasna sjela zpátky do příkopu. První důvod souvisí s americkým politickým kalendářem. Ve Spojených státech je v plném proudu kampaň před prezidentskými volbami a politická váha prezidenta George W. Bushe klesá úměrně rychlosti, jak se blíží datum, kdy jej v Bílém domě vystřídá jeho nástupce. Proto se zdá svůdné sázet, že s příštím americkým prezidentem bude možno vyjednat výhodnější dohodu. Druhé možné vysvětlení, proč se z Pchjongjangu ozývají řeči, že jsou to Spojené státy, kdo neplní své sliby, je třeba hledat u mocnosti, která je Severní Koreji nejbližší a která má na ni tradičně největší vliv. Byla to totiž Čína, která vyzvala k dodržování závazků "všechny zúčastněné strany", čteno mezi řádky tedy nejen Severní Koreu, ale i Spojené státy

Bez ohledu na vzkazy tu zůstává původní dilema: Jak zareagovat na Severní Koreu couvající za jadernou hradbu? Ustoupit vydírání by bylo nejsnadnější. Výhodnější však bude vyčkat, protože sterilní komunistický režim je možná schopen obnovit svůj jaderný program, ale už dlouho nedokáže nakrmit své obyvatelstvo. Nejpozději v zimě bude Severní Korea ze zahraničí potřebovat dodávky potravin a paliva. To bude chvíle, kdy se začne jednat znovu.

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .

autor: Adam Černý
Spustit audio