Švanda

7. říjen 2013
Minutové hry

Jiří Kratochvil

Má smysl se soudit pro pomluvu? V režii Lukáše Kopeckého hrají Michal Bumbálek a Jiří Valůšek.

0:00
/
0:00

Investigativec: Tyl, Josef Kajetán?

Tyl: Tak já řku se nazývati.

Investigativec: Vaše jméno jsme našli v Seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti pod krycím jménem Švanda. Můžete k tomu co říci?

Tyl: Toť věru dosti! Ukazuje se nyní hnusná nahota klevetných jazyků! Věc jest uvážení hodna, neboť zdá se, že to všechno nastrojeno bylo, aby se národní straně nesmírná rána zadala.

Investigativec: Budete se snad soudit? Domáhat se vyškrtnutí ze Seznamů?

Tyl: Mám-li příčinu toho divného sobě počínání v jakés osobní nenávisti hledati nebo v zištnosti, nevím. Nenávisť a svár již dávno vlasti hroby vyryly a smutné příklady měly by nás moudrými učiniti.

Investigativec: Mám tomu rozumět tak, že soudit se nebudete?

Tyl: Kdežpak. Kdož může zameziti, že ouřad nižší předkládaje rozsudky vyšších instancí, svým překladem rozsudky docela promění? A celá ta rozškvašenost v švandu se venkoncem obrátí.

Investigativec: Děláte dobře. Protože teprve vaše jméno v Seznamech vám otevře všechny dveře. Budete hrát ve znamenitých filmech, moderovat televizní pořady a psát pro přední divadelní scény.

Tyl: Podzimek bude již tuším tak mokrý jak léto bylo. Tudy pro mne kvete radost, tudy utěšení hledám, nikdy pokladům a lásce blažení tohot nedám.


Osoby a obsazení:
Investigativec: Jiří Valůšek
Tyl: Michal Bumbálek

Autor: Jiří Kratochvil
Režie: Lukáš Kopecký
Dramaturgie: Hana Hložková
Produkce: Marcela Peňásová


>> Zpět na hlasování

Spustit audio