Vstup Litvy do eurozóny zemi jenom prospěje, tvrdí makroekonom

31. prosinec 2014

S dnešní půlnocí se Litva stane 19. státem eurozóny. Je posledním ze tří pobaltských států, které přijmou evropskou měnu.

„Kritériem připravenosti země přijmout euro není její vyspělost, ale spíše stabilita,“ uvedl v Ranním Plusu makronekonom Petr Rozmahel z Mendelovy univerzity v Brně.

Zvlášť velký důraz je u kandidátů kladen na ekonomickou podobnost. „Klíčová myšlenka členství ve společné měnové unii je na podobnosti postavena, aby riziko šoků nebo nestejného vývoje bylo malé, a společná měnová politika byla možná.“

Podle ekonoma je přijetí eura výhodné právě pro ekonomiky typu baltských zemí. „To jsou malé a otevřené ekonomiky, navíc Litva je už na euro dlouhodobě navázána.“

Euro působí také jako určitá jistota pro investory, dodal Rozmahel. „ Vidíme na příkladu Řecka, že eurozóna nenechá padnout své členy, takže pro malé země je euro jenom přínosem.“

Skutečnost, že s přijetím eura ztrácí Litva možnost oslabit měnu, což může významně oživit ekonomiku, nepovažuje ekonom za podstatné.

„Podle mého je tento nástroj měnového kurzu přeceňován. Čím je ekonomika menší a otevřenější, tím je tento přínos oslabení měny krátkodobější. Strukturální problémy ekonomiky to neřeší a dlouhodobý přínos nemá,“ vysvětlil Petr Rozmahel.

autoři: oci , bum
Spustit audio