Aukce přes internet? Nekupovala bych ani to levnější umění, říká ředitelka aukční síně

13. říjen 2016

Ne každý si může dovolit brouzdat po aukcích a mít doma umění za miliony. Mária Gálová, ředitelka vídeňské pobočky aukční síně Dorotheum, upozorňuje i na věci do tisíce korun. Jako investici.

Investice do umění je dlouhodobou záležitostí. „Zhodnotit se může nejdřív do 15 let. Jsou to spíš investice pro vnuky,“ myslí si Mária Gálová. Kdo ale ručí za jejich hodnotu? „Máme interní experty a veřejnost za nimi může přijít. Vyjíždíme i do regionů.“

Když chcete prodat bez rizika

Na to, abyste prodali bez rizika nějakou cennou starožitnost, je důležité najít si správného partnera. Tedy renomovaný aukční dům a nezkoušet to přes internet. „Já bych přes internet nekupovala ani to levnější umění,“ zvedá varovně prst odbornice. Připouští ale, že pro část přítomných je aukce adrenalin.

Když není na zaplacení

„Lidi se nechávají vyhecovat a často podléhají.“ Tak se občas dokonce stane, že někdo věc vydraží, ale pak na ni nemá peníze. Jak říká paní ředitelka, důležité je, aby komunikoval, a cesta se prý vždycky najde.

autoři: eh , Martina Kociánová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.