Ivan Hoffman: Anti-Babiš není program, strany musí znovu najít svou ideologii

7. listopad 2016

Preference ČSSD klesají, a premiér Bohuslav Sobotka se proto chystá obměnit svůj tým na úrovni vlády i strany. Předseda vlády v dopise spolustraníkům hodnotí příčiny neúspěchu v nedávných krajských volbách. A kromě svých spolupracovníků kritizuje také hnutí ANO.

Dopis, který Bohuslav Sobotka napsal svým spolustraníkům, je projev naprosté paniky. Snaha rychle něco udělat,“ říká komentátor Ivan Hoffman. Proč se podle něho voliči od sociální demokracie odvracejí? „Je to výsledek toho, jak se strana chová a vypadá. Je to účet za delší dobu a pouhá výměna tváří nic nevyřeší.“

Nové osobnosti nejsou k dispozici

Strany teď doplácí na praxi z posledních 15 let, kdy nadějné politiky likvidovali staří rutinéři, kteří v nich viděli konkurenci. Řešením je podle Hoffmana návrat k ideologii. „Něčemu, co spojuje lidi podobné krevní skupiny. To, proč stranu volí nebo jí pomáhají jako dobrovolníci ve volbách.“

Politici taky musí změnit svůj přístup k voličům. „Neustále přemýšlejí, co by lidem nabídli, aby dostali jejich hlasy. Ta cesta ale musí být přesně opačná. Oni musí vědět, co lidi trápí, co potřebují a podle toho svou nabídku orientovat. A přesně to Andrej Babiš dělá, ač o sobě tvrdí, že není politikem.“

Udělejme Česko opět skvělým

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nedávno vyzval ke sjednocení pravice. „Jenže pvní problém je, že s tím přichází právě Miroslav Kalousek, se kterým nemá ODS ani KDU-ČSL dobrou zkušenost. Druhá věc je, že se nerýsuje program, který by voliče najednou oslovil,“ upozorňuje Hoffman.

„Pravice už u nás vládla a dnes nemůže přijít s heslem jako Donald Trump. Veřejnost má totiž pocit, že u nás dobře nikdy nebylo. A už vůbec ne za pravicových vlád,“ podotýká Hoffman. Pravicové strany tak podle něho musí přestat sčítat své preference v průzkumech a uvědomit si, že o voliče je připravuje absence programu.

Prezident má být transparentní

Podle Hoffmana ale politickým stranám kromě programu chybí i vhodný kandidát na prezidenta. „Chvíli to vypadalo, že se v hnutí ANO i ČSSD uskuteční primárky, ve kterých by kandidáta vybírali členové. Teď ale od sociální demokracie slyšíme, že od toho Bohuslav Sobotka ustupuje, neboť se obává rozkolu ve straně. Myslím, že je to škoda, protože by to mohla být cesta ke kvalifikovanější nominaci.“

Michal Horáček, volební tým

A jak vidí kandidaturu textaře a producenta Michala Horáčka? „Nevím, jaké má politické šance. Ale způsob, jakým se rozhodl kandidovat, se mi velmi líbí. Slíbil zveřejnit vše o své minulosti, zdravotním stavu, majetku i názory. Tedy tak, jak to má být. Druhá věc ale je, že vstupem do politiky přestává být populární osobností a stává se podezřelým, který je neustále pod drobnohledem médií.“

autoři: iho , zis , ert
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.