Za násilný přechod hranice poslal maďarský soud Syřana na 10 let za mříže

Trest desetiletého vězení vynesl ve středu soud v maďarském městě Szegedu nad Syřanem Ahmedem Hamedem. Potrestal jej za účast na násilných nepokojích, které se loni v září odehrály na maďarsko-srbské hranici. Několik stovek migrantů tam zaútočilo kamením na policii a prorazilo hraniční plot. Organizace Amnesty International už rozsudek kritizovala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci, kteří se včera snažili na několika místech prolomit plot, házeli také na makedonské policisty kamení

Uprchlíci, kteří se včera snažili na několika místech prolomit plot, házeli také na makedonské policisty kamení | Zdroj: Reuters

Syřan byl podle médií před porotním soudem obžalován z násilného jednání vůči pořádkovým silám, což je podle maďarského právního řádu trestný čin srovnatelný s teroristickým aktem. Za to lze v Maďarsku uložit až doživotní vězení. Syřan loni 16. září během prudkých střetů s policisty podle prokurátorů pomocí megafonu podněcoval migranty, aby prorazili hraniční plot s ostnatým drátem. Zapojil se podle nich i do házení kamení na členy ostrahy hranice.

Při těchto násilnostech utrpělo zranění 15 policistů a více než 100 migrantů. Policie použila proti útočícímu davu slzný plyn a vodní děla. Skupině osob, včetně čtyřicetiletého Ahmeda Hameda, se podařilo u přechodu Röszke prorazit bránu v hraničním oplocení a do Maďarska proniknout. Maďarská vláda nechala loni postavit plot na hranicích se Srbskem a Chorvatskem s cílem zastavit desetitisíce běženců, kteří se snažili dostat se přes maďarské území do západní Evropy.

Migrační krize. Nigerijský region o velikosti Česka loni přijal více uprchlíků než celá Evropská unie

Číst článek

Hamed popírá, že by měl násilné úmysly a říká, že ani neházel kamení na policisty. Obhájci krom toho tvrdí, že jejich mandant megafon použil nikoli k "přilévání oleje do ohně", nýbrž ve snaze zklidnit emoce. Proto je podle nich jen "obětním beránkem prezentovaným jako terorista". Hamed, legálně žije na Kypru a před soudem řekl, že na maďarsko-srbskou hranici se vydal jen proto, aby pomohl svým rodičům spojit se s ním v západní Evropě díky přistěhovalecké vlně.

Nevládní organizace Amnesty International verdikt szegedského soudu podle agentury AFP kritizovala. Předložené důkazy proti Syřanovi označila za "neuvěřitelně vágní" a zároveň odsoudila kvalifikaci stíhaného jednání jako "terorismus". Hamedův trest je nejvyšší, jaký maďarské soudy v různých řízeních s migranty dosud vynesly. Desítku běženců, kteří byli při incidentu z 16. září 2015 rovněž zadrženi, soud v Szegedu odsoudil už v červenci za ilegální překročení hranic k trestům vězení v délce od jednoho roku do tří let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme