Naše akce2. listopadu  2017 v 13:00  

VIDEO: Cimbálová muzika Kašava zahrála k narození Českého rozhlasu Zlín

Cimbálová muzika Kašava s primášem Petrem Králem. - Foto: Archiv CM Kašava

Cimbálová muzika Kašava s primášem Petrem Králem.Foto: Archiv CM Kašava

Koncerty Na živú notečku sice mají svůj pravidelný rytmus, ale jsou události, které si výjimku zaslouží. A vznik nové regionální stanice Český rozhlas Zlín k takovým patří. K narození mu zahrála Cimbálová muzika Kašava.

Její počátky můžeme hledat už v polovině osmdesátých let, kdy začala působit jako dětská kapela při ZUŠ Štefánikova ve Zlíně. Od roku 1992 spojila mladá muzika na více než 20 let svou činnost s Valašským souborem Kašava ze Zlína. 

Primášem je od prvopočátku Petr Král a spolu s Kateřinou Pešatovou - Novotnou a Martinem Peprníkem je rovněž pěveckým sólistou muziky. V současné době již kapela působí převážně jako samostatné hudební těleso. 

Repertoár kapely vychází především z folklorního materiálu Valašska, luhačovického Zálesí a částečně východní Hané. Kmenovým upravovatelem a rovněž muzikantským učitelem a vzorem je Antonín Bařinka. 

Cimbálová muzika ale také interpretuje i úpravy Lucie Uhlíkové, bývalé umělecké vedoucí a cimbalistky, a Jitky Bařinkové, se kterou kapelu pojí dlouhá léta společného hraní. V posledních pěti letech začala cimbálová muzika spolupracovat s bratry Rokytovými a převzala valašskou část repertoáru dnes již neexistující CM Technik z Ostravy. Od roku 1999 muzika postupně vydala 5 hudebních nosičů. Za rok 2009 pak získala ocenění Foskar. 

Pořad: Na moravskou notu  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:05  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Srážky: přeháňky, I/42 Husovický tunel - sever
  Od 21.11.2017 18:45 do 22:15; v ulici Úzká v obci Brno; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.
  D1 EXIT 196, práce údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 22.11.2017 07:30 Do 22.11.2017 15:30, dosypávání krajnic a SDP, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace