Děti stavěly iglú z tisíce knih a kreslily vlastní komiksy

Děti se na festivalu setkaly s autory komiksů, kteří jim poradili, jak vytvořit vlastní obrázkový příběh - Foto: Lenka Nechvátalová

Děti se na festivalu setkaly s autory komiksů, kteří jim poradili, jak vytvořit vlastní obrázkový příběhFoto: Lenka Nechvátalová

Hravou formou přibližuje malým čtenářům literaturu Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích. Na Festivalu dětských knih, časopisů a her řešili záhady hlavolamů, četli pohádky i psali vlastní příběhy. Některé atrakce je nenechaly posedět.

Knihovna během akce rozhodně nepřipomínala tiché místo ke studování, naopak to žilo vevnitř i venku. Děti pobíhaly od jednoho stanoviště k druhému. „Mají možnost si tu zkusit různé věci, od sportovních aktivit až po čtenářské dílny,“ popsala vedoucí dětského oddělení Kateřina Štěrbová. 

Aby děti opravdu našly vztah k literatuře, je podle ní důležité vedení od útlého věku. „Když vidí u rodičů, že se doma čte, když je rodiče berou často do knihovny,“ dodala. 

 

Na Festivalu dětských knih, časopisů a her natáčela Lenka Nechvátalová

Vložit na svůj web

Na festivalu se mimo jiné stavělo iglú z tisíce knih, ale osmý ročník akce byl zaměřený především na komiksy. „Máme celou řadu workshopů s komiksovými scénáristy, kteří se dětem věnují a ukazují jim, jak takový komiks vytvořit,“ připomněla mluvčí knihovny Petra Mašínová. 

Děti se tak učily například od Kláry Smolíkové a Jiřího Procházka. „Poznaly, že do komiksu patří bubliny, rámečky, obrázky, příběh, citoslovce. Už to perfektně znají, takže jim nic nebrání vytvořit komiks,“ řekl Jiří Procházka. „Určitě z nich budou dobří scénáristé, to už jsme tady vyzkoušeli, možná i výtvarníci. Také se ale dozví, jak se komiks čte,“ doplnila Klára Smolíková. 

Další akci pro děti chystá Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích na poslední srpnový týden v rámci festivalu Lidé městu, město lidem. Tam bude mít také svůj knižní stánek. 

Festival dětských knih, časopisů a her v Jihočeské vědecké knihovně - Foto: Lenka Nechvátalová

Festival dětských knih, časopisů a her v Jihočeské vědecké knihovně - Foto: Lenka Nechvátalová

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, II/105-107.5
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Hořice
  Stav vozovky: náledí, Dolní Dvořiště

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace