Jak to vidí9. prosince  2015 v 08:30  

Cyril Höschl: Nová klinika čínské medicíny je relativně neškodný kšeft

Čínská medicína je dnes velká móda a taky byznys, říká psychiatr Cyril Höschl - Foto: Kyle Hunter

Čínská medicína je dnes velká móda a taky byznys, říká psychiatr Cyril HöschlFoto: Kyle Hunter

Nemocnice v Hradci Králové se stala novým centrem střední Evropy pro výzkum tradiční čínské medicíny. Pro psychiatra je to ale nepochybně byznys, který neodsuzuje, ale ani nepodporuje. Zásah akupunkturisty prý pomohl i jemu samotnému.

Fakultní nemocnice otevřela výzkumné centrum, které lidem nabízí alternativu. Ředitel teď ale musí odrážet útoky řady odpůrců, podle kterých alternativní medicína nepatří do klasické nemocnice. Zastánci pak poukazují na řadu úspěchů. Třeba akupunktury. 

 

Host: psychiatr Cyril Höschl. Témata: je akupunktura jen business, proč ji klasičtí lékaři zrovna nemusí, má žebříček popularity nemocnic smysl, nadužívání antibiotik zadělává na problém budoucnosti, nárůst HIV pozitivních v Česku. Moderuje Miroslav Dittr

Vložit na svůj web

„Čínská medicína je dnes velká móda a taky byznys,“ říká psychiatr Cyril Höschl. Česko se v poslední době stalo vycházející hvězdou pro čínské turisty, obchodníky a investory. A vznik této kliniky je jen dalším krokem. 

Nová klinika jako doplněk 

„Na druhou stranu chápu Lékařskou komoru, která tvrdí, že pravidla pro zavedení jakékoli nové metody do našeho zdravotnictví platí pro všechny. A akupunktura nemá v nemocnici co dělat. Obě strany ale mají pravdu. Já bych to ale nehrotil. Je to kšeft, který je relativně neškodný,“ dodává. 

Čtěte také: Jezme střídmě, pestře a pravidelně, radí odborník na čínskou medicínu Petr Hoffmann

Na této klinice totiž nebudou pracovat různí šarlatáni ale odborníci, kteří velmi dobře dokážou poznat hranice svých možností. „Určitě nikoho, kdo to potřebuje, nebudou nutit odmítat klasickou léčbu. Já bych určitě zaujal smířlivé stanovisko a bral tuto kliniku jako doplňkovou nebo alternativní.“ 

Podle psychiatra jsou chronici, se kterými si klasická medicína opravdu neví rady. Na bolest je krmí hrstmi léků, které nepomáhají a navíc jim zničí žaludek a ještě způsobí závislost.

Na vlastní kůži 

Sám byl vždy k různým léčitelským metodám velmi kritický. Dokud mu zásah akupunkturisty nepomohl od náhlého cestovního průjmu. „Překvapivě to fungovalo! Po zbytek pobytu jsem pak měl naopak zácpu. Takže mám osobní svědectví o fungování akupunktury,“ dodává pobaveně. 

Antibiotika? Jen s mírou 

V souvislosti s klasickou medicínou se dnes často mluví o nadužívání antibiotik. Navíc spojené se vznikem nozokomiálních nákaz. To je infekce, kterou pacienti onemocní až v nemocnici (obvykle po 48 hodin od přijetí). Protože už má člověk oslabený systém, je těžké tyto infekce zvládat. 

„Už máme speciální antibiotika, kterými můžeme léčit až jako léky poslední volby, po řadě testů citlivosti a po vyčerpání jiných možností. Tato antibiotika se ale schovávají do rezervy, abychom v nutném případě vůbec něco měli.“ 

Stavitelé starých nemocnic byli vlastně geniální 

Způsobuje akupunktura dobrou náladu? Vypadá to, že ano - Foto: CC0 Public domain

Způsobuje akupunktura dobrou náladu? Vypadá to, že anoFoto: CC0 Public domain

Zajímavý je podle psychiatra i dramatický nárůst nozokomiálních infekcí ve velkých nemocnicích. Dřív se totiž špitály stavěly jako samostatné pavilony, dnes jsou to velké komplexy podobné hypermarketům.  

„Když se kdysi nemocný přenášel z jednoho pavilonu do druhé a na chvíli se dostal na vzduch, tak velkou pecku dostaly i jeho bakterie. Dnes jsme si zjednodušili pohyb po areálu. Usnadnili jsme to ale i nepříjemným bakteriím.“ 

Jak hodnotí různé řebříčky kvality nemocnic? A proč roste počet nakažených HIV? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas