Víte, jak doopravdy vypadá zlato v hrdle?

26. květen 2016

Co by byl člověk bez hlasu?! Nevyznal by lásku, nevychoval děti a neřekl si o zvýšení platu. Chová se k němu ale macešsky. Výjimkou jsou ti, které hlas královsky živí. Jako třeba Plácido Domingo, který neváhal na lékařku Jitku Vydrovou otevřít pusu.

„Nic mu není. On je prostě zdravý,“ uklidňuje Jitka Vydrová všechny Domingovy skalní fanoušky. V hrdle prý nemá nic zvláštního. Ani to příslovečné zlato, které by tam člověk v jeho případě očekával. I když…

„Barvu hlasu určuje tvar rezonančních prostor. To je všecho to, co je nad hlasivkami.“ Španělské operní legendě se stejně jako všem zpěvákům kolem Středozemního moře zpívá líp. „Mají tam totiž vlídnější počasí bez větších teplotních výkyvů.“

Na unavené hlasivky mráz

Možná by se mu ale v krizi hodil objev Jitky Vydrové. Všimla si, že sportovci z důvodu rychlé rekonvalescence podstupují kryoterapii. Terapie mrazem funguje i na hlasivky. „Hlasové profesionály postihují modřiny na hlasivkách. Sólisti Národního divadlateď dokonce závodí, kdo tam bude déle,“ směje se.

Mezi civilizační choroby patří i ty sluchové i hlasové. Hlas ovlivňují změny na sliznici kvůli chorobám jícnu. A ty jsou následkem stresu. Trpí i sluch. „Moc si ho nevážíme. Bojíme se hlavně o zrak.“ Podle psychologů přitom ztráta sluchu představuje mnohem větší psychickou újmu než ztráta zraku!

Chraptíte tři týdny? Navštivte lékaře!

Kde ale dnes najít klidné místo? „Je to těžké. V restauracích i obchodech hraje hudba a nikdo neřeší decibely.“ Zakouřené restaurační prostředí navíc může i za rakovinu hrtanu. Dřív tímhle typem rakoviny trpěli výhradně muži. Dnes jim zdatně „konkurují“ i ženy.

„Pokud kouříte 30 cigaret denně, nedopadne to dobře.“ Vydrová apeluje na všechny, kdo chraptí déle než tři týdny, aby navštívili lékaře. „Jestliže ji najdeme ve stadiu, kdy už prorůstá krkem, tak se celý hrtan musí odstranit. Odstraní se tím i hlasivky, takže pacient už nebude mluvit.“

Jitka Vydrová

Hudba nebo medicína? Obojí!

Svého času se Jitka Vydrová nemohla rozhodnout, jestli se bude věnovat medicíně, nebo hře na klavír. „Na to piano jsem asi nebyla tak dobrá. Ale dodnes ho miluju.“ Proto, když si vybírala obor, myslela i na svoji lásku k hudbě.

Jak říká, obor se za ta léta nezměnil, ale vyvíjí se. „Dřív jsme toho malým zrcátkem moc neviděli, ale dnes mám hlasivky přes celou obrazovku.“ Změnila se i onemocnění. „Stres a přetížení je větší, než dřív.“

Co hlasu prospívá a co ne? Jak pokročila medicína v jejím oboru? Jak na tinnitus? Více uslyšíte v Archivu pořadů.

autoři: eh , Martina Kociánová
Spustit audio