Karbanátky z rýže nejsou tak obvyklé, ale přesto chutnají skvěle

Rýžové karbanátky (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Rýžové karbanátky (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Rýže je jedna z nejrozšířenějších plodin na světě. Asijská kuchyně se bez ní neobejde, ale i v Evropě patří mezi tradiční suroviny. Španělská paella a italské krémové rizoto patří mezi jídla, která se rozšířila do dalších zemí. I k nám.

Nemáte rádi rýži? Zkuste si udělat rýžové karbanátky a uvidíte, jak vám přijdou k chuti. I ten, komu rýže nechutná a tvrdí, že se po ní „práší v krku“, ocení zajímavou verzi v podobě karbanátků. Jsou výbornou večeří či bohatší svačinou. 

V zájmu zpestření stereotypního jídelníčku zkuste udělat netradiční karbanátky. Uvidíte, že to vaše okolí ocení! 

Vaříme s rozhlasem

Tak, dobrou chuť! 

Co budete dnes potřebovat: 

250 g jasmínové rýže
2 plechovky tuňáka ve vlastní šťávě
1 malá cuketa
2 jarní cibulky
2 vejce
2 hrnky strouhanky
sůl
pepř
2 lžíce zakysané smetany
2 - 3 stroužky česneku
500 g bílého selského jogurtu
2 lžíce lučiny
cukr
citrón
(může být i provensálské koření) 

Rýžové karbanátky (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Postup přípravy:
Troubu předehřejte na 200 °C. Rýži uvařte podle návodu na obalu, sceďte a smíchejte s okapaným tuňákem, nastrouhanou cuketou, jarní cibulkou, vejci a hrnkem strouhanky. Hmotu podle chuti osolte a opepřete a vytvořte z ní 8 karbanátků. Obalte je ve zbylé strouhance, vyskládejte na plech, zastříkněte olejem a pečte 20 minut.
Česnekový dip:
Postup:
Smícháme bílý selský jogurt se zakysanou smetanou a s Lučinou. Přidáme prolisované stroužky česneku a dobře zamícháme. Česnekový dip osolíme, opepříme, okořeníme provensálským kořením (nemusí být). Dále přidáme citronovou šťávu vymačkanou z půlky citronu. Vše důkladně zamícháme. Na závěr přidáme cukr, aby se trochu srazila kyselost dipu. Podle chutí dokořeníme nebo dosolíme. 

Informace o rýži:
Rýže je rod jednoděložných rostlin z čeledi lipnicovitých. Původ má v tropických oblastech Afriky a Asie. V botanice se rozlišuje přes 20 druhů, kulturních forem - obilnin - jsou desetitisíce. Celkově rýže pokrývá asi dvacet procent kalorické spotřeby lidské populace. 

Obilky rýže poskytují jednu z nejdůležitějších potravin na světě. A to především druh rýže setá, v menší míře pak druh rýže africká. Obilky se používají buď neloupané, nebo loupané, případně se z nich mletím připravuje rýžová mouka. 

Pořad: Vaříme s Habadějem  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: sobota 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/14 (ulice Jiráskova), Rychnov nad Kněžnou, okr. Rychnov nad Kněžnou, práce na silnici, zúžené jízdní pruhy, Od 22.10.2017 00:00 Do 31.10.2017 23:59, částečná uzavírka - dokončovací práce, Vydal: ...
  silnice III/28437, Lužany, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 20.10.2017 00:00 Do 25.10.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení, IS 11 : přes: silnice I/16 (Dřevěnice), silnice I/35 (Úlibice), ...
  silnice I/14, Mladé Buky, okr. Trutnov, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 23.10.2017 07:00 Do 15.12.2017 23:59, Částečná uzavírka silnice I/14 na území městyse Mladé Buky, polovina ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace